دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳

انصراف سرمایه‌گذاران در زنجان

برق بروکراسی تولیدکنندگان خودروی برقی را گرفت

خودرو

زنجان- هنوز ۴ ماهی از خبر پرطمطراق تولید خودروی برقی کشور در استان زنجان نمی‌گذرد که ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان خبر داد نخستین واحد خودروی برقی کشور با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در زنجان راه‌اندازی می‌شود

قدس آنلاین-گروه استان ها: درحالی‌که در تیرماه سال جاری بسیاری از رسانه‌های داخلی به نقل از رئیس صنعت ، معدن و تجارت و همچنین رئیس خانه صنعت ایجاد و راه‌اندازی خط تولید خودروی برقی در کشور را در بوق و کرنا کردند و از آن به‌عنوان یک «ابر پروژه» در کشور یادکردند اما این پروژه به مرحله اجرا نرسید و در سکوت به پایان رسید.

مرور یک خبر

تیرماه سال ۹۶ بود که رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به وجود زیرساخت‌های مناسب سرمایه‌گذاری صنعتی در استان زنجان گفت: پروژه بزرگ تولید خودروی برقی در زنجان در دستور کار قرار دارد.

سجاد نباتچیان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: اخذ موافقت‌های اصولی برای سرمایه‌گذاری و تعقیب و صیانت از سرمایه‌گذار از وظایف این ارگان است و خانه صنعت عمده وقت خود را صرف جذب سرمایه‌گذار غیر استانی می‌کند و تمام تلاش آن جلوگیری از دلسرد شدن و از دست رفتن سرمایه‌گذار است.

وی در این نشست از راه‌اندازی پروژه خودروی برقی در استان به‌عنوان «ابر پروژه» یادکرد که وزیر صنعت و معدن مشوق آن بوده و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز وقت بسیاری صرف آن کرده‌اند.

سرمایه‌ای که رخت بربست

درحالی‌که صنعتگران استان زنجان و ساکنانش بر خود می‌بالیدند که احداث و راه‌اندازی کارخانه خودروی برقی می‌تواند نام این استان را بر سر زبان‌ها بیندازد اما این روزها خبر از فرار سرمایه‌گذار این پروژه می‌رسد.

تصمیم مجلس برای رسیدگی به حساب‌های شخصی صاحبان صنایع و تولیدکنندگان موجب شد تا سرمایه‌گذار تولید خودروی برقی در استان زنجان از ایجاد این کارخانه منصرف شودرئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بابیان اینکه متأسفانه سرمایه‌گذار این پروژه عطایش را به لقایش بخشیده است ابراز کرد: به دلیل بررسی حساب شخصی، سرمایهگذار تولید خودروی برقی در زنجان از سرمایهگذاری خود منصرف شده است.

سجاد نباتچیان عنوان کرد: ورود به تراکنش حساب شخصی صاحبان صنایع، فاجعه بزرگی چون خروج ریال به‌صورت ارز از کشور را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان مشغول کارهای خرید و انتخاب زمین برای احداث کارخانه تولید خودروی برقی بودیم و سرمایه‌‏گذار هم مشغول پیدا کردن یکی از شرکت‌‏هایی چون «تویوتا، ولوو یا رنو» برای مشارکت بود ادامه داد: در این مرحله از کار، متأسفانه بر اساس آیین‏‌نامه جدید ابلاغی سازمان امور مالیاتی به ادارات کل استانها، ورود به تراکنش حسابهای شخصی صاحبان صنایع بزرگ در دستور کار اداره کل امور مالیاتی قرار گرفت.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بابیان اینکه سؤال درباره اینکه پول صاحبان صنایع بزرگ از کجا آمده و به کجا میرود ازجمله اهداف این آییننامه جدید بوده است، اضافه کرد: این کار درباره سرمایهگذار اتومبیل برقی انجام‌شده بود که وی رنجیده شده و قصد ترک استان زنجان را داشت.

نباتچیان یادآور شد: شرایط به‌گونه‌ای بود که سرمایهگذار با تلاش استاندار در استان زنجان ماندگار شد چراکه چمدان خود را بسته بود از استان خارج شود.

وی با انتقاد از تصمیم مجلس برای رسیدگی به حساب‌های شخصی صاحبان صنایع و تولیدکنندگان بیان کرد: متأسفانه این کار از استان زنجان آغاز شد و نتیجه این کار این بود که یک سرمایه‌گذار برای تولید خودروی برقی از زنجان فرار کرد.

نباتچیان ابراز کرد: سازمان دارایی بگوید که از رسیدگی به حساب‌های شخصی صاحبان صنایع چه سودی برده است و این قانون برای همه استان‌ها در کشور نوشته‌شده بود اما زنجان پایلوت اجرایی شدن آن شد.

وی تأکید کرد: دولتی‌ها برای نگاه مسئولانه به فعالیت‌ها باید در کنار تولیدکنندگان باشند و در این شرایط است که می‌توان ایرانی استاندارد داشت.

آیین‌نامه‌ای که سرمایه‌داران را فراری می‌دهد

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بابیان اینکه سرمایهگذار اتومبیل برقی در زنجان به‌طور کامل از راهاندازی پروژه منصرف شده است، اظهار کرد: این فرد در هشت واحد پتروشیمی بزرگ کشور مالک یا شریک است و سود همین واحدها وارد حساب وی میشود.

نباتچیان با اشاره به اینکه سرمایهگذار مذکور چندین کارخانه در زنجان و سرمایهگذاری سنگینی در لواسان دارد که ورود و خروج پول به‌حساب آن‌ها عادی است، افزود: به دنبال این اتفاق، اداره کل امور مالیاتی و دارایی استان زنجان تعاملات خود را بالابرده و تا جایی که میتوانست، کمک کرد تا لایحه سنگینی برای وی وارد نشود اما سرمایه‌‏گذار رضایتی برای راهاندازی واحد تولید خودروی برقی ندارد.

وی اذعان کرد: ورود به تراکنش حساب صاحبان صنایع بزرگ در استانهای اصفهان و خراسان رضوی هم صورت گرفته و این استانها به دنبال جلوگیری از این موضوع هستند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بابیان اینکه این موضوع در استان زنجان هم از طریق مجمع نمایندگان مورد پیگیری قرار میگیرد، ادامه داد: تلاش می‏‌کنیم که نمایندگان وارد مرحلهای شوند که این آییننامه را لغو کنند.

نباتچیان گفت: این مسائل پیش‌آمده، یک فاجعه است، اخیراً طیف بزرگی از ارز به خارج منتقل‌شده و ریال از کشور خارج میشود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.