جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳

معاون اول قوه قضائیه:

کمبود نیروی انسانی در دستگاه قضایی عامل کندی خدمات رسانی به مردم است

معاون اول قوه قضاییه

بجنورد- معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه این قوه در سال ۹۷ نیازمند ۶ هزار نیروی انسانی است، کمبود نیرو را عامل ضعف در خدمات رسانی به مردم دانست و با اشاره به اینکه در مواردی یک کارمند یا قاضی، وظیفه ۶ نیرو را انجام می دهد، این کمبود نیروی انسانی در دستگاه قضایی را عامل کندی خدمات رسانی به مردم عنوان کرد.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای صبح پنج شنبه در آئین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری خراسان شمالی اظهار کرد: برای انجام خدمات قضایی در سال ۹۷ نیاز به ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه است اما در لایحه تقدیمی دولت به مجلس نصف این اعتبار نیز پیش بینی نشده است.

وی ادامه داد: با اعتبار پیش بینی شده بیش از نیمی از تکالیفی که بر عهده قوه قضائیه است، انجام نمی شود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه مجوز تامین نیروی انسانی قوه قضائیه و جذب چهار هزار قاضی صادر شده است، خاطرنشان کرد: دولت و مجلس در این امر اتفاق نظر دارند اما پولی وجود ندارد. 

اژه ای یادآور شد: هنوز ۴۰۰ میلیارد تومان از بودجه سال جاری پرداخت نشده و با وجود صادر شدن دستور از سوی نوبخت، خزانه می گوید پولی نداریم.

بالاترین فریضه خداوند بر انسان انصاف است

اژه ای در در ادامه سخنان خود به رابطه انصاف، عدل و احسان اشاره کرد و افزود: بالاترین فریضه خداوند بر انسان انصاف بوده و باید این فرهنگ نهادینه شود که آنچه برای خود می پسندیم برای دیگران نیز همان را بپسندیم.

وی به ائمه جمعه شهرستان ها توصیه کرد انصاف و فرهنگ نودوستی را در میان مردم ترویج دهند.

حل معضل حاشیه نشینی در کشور نیاز به تدبیر اساسی دارد

وی خطاب به شوراهای حل اختلاف نیز با بیان اینکه محکمه صدور حکم دادگستری است اما شوراها از وظیفه ذاتی خود غافل شده اند، تصریح کرد: اگر شورای حل اختلاف با ترکیب شورایی خود کار کند، کاری از پیش نمی رود.

معاون اول قوه قضائیه خواستار ورود شوراهای حل اختلاف و معاونت پیشگیری جرم دادگستری ها به موضوع قبل از تشکیل پرونده های کیفری شد و اضافه کرد: باید سرچشمه تشکیل پرونده ها شناسایی و معضل های اجتماعی با توجه به نوع آسیب در هر استان شناسایی و ریشه کن شود.

اژه ای یکی از مهمترین دلایل افزایش جرایم اجتماعی را افزایش حاشیه نشینی عنوان کرد و با اشاره به اینکه این معضل به دغدغه مهم مقام معظم رهبری تبدیل شده است، از برنامه ریزان و مدیران خواست تا با مطالعه دقیق از مهاجرت روستائیان به شهرها و افزایش حاشیه نشین جلوگیری شود.

جمهوری اسلامی ایران کشوری نمونه در عمل به حقوق بشر

وی در ادامه سخنان خود به مسائل منطقه ای پرداخت و با بیان اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سال از هیچ جنایتی در حق نظام کوتاهی نکردند، یادآور شد: طالبان، القاعده و داعش را در اطراف مرزها ایجاد کردند و با راه اندازی تبلیغات ماهواره ای برای نابودی کشورمان هزاران ضد ارزش را ارزش جلوه دادند.

وی با طرح این سوال که با تمام جنایات آن ها در حق کشورمان، امروز امنیت و مردم سالاری دینی در ایران اسلامی چه جایگاهی دارد، ادامه داد: از ابتدای انقلاب تا کنون تعداد انتخابات برگزار شده در این کشور را بشمارند و از ادعای حقوق بشر که پشت آن جنایت می کنند، خجالت بکشند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه در دنیای امروز زشتی و زیبایی در تمام نقاط دنیا در ستیز با یکدیگر است، اظهار کرد: عده ای از انسان های زیاده طلب برای بقای عمر سیاسی خود، گوشه و کنار دنیا را به آتش کشیده اند و برای رونق کارخانه های اسلحه سازی خود جنگ افروزی می کنند.

اژه ای تصریح کرد: تصمیم بر نفوذ به اراده یک ملت کرده و در این راستا سعی در نفوذ به سیاست، اطلاعات، امور فرهنگی کشور کردند و با خیال خام مدیریت بر جمهوری اسلامی ایران از هیچ نقشه ای کم نگذاشتند.

وی جنگ افروزی در عراق، سوریه، یمن، ترور و استفاده از نیروی نظامی و غیر نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران، بکارگیری بنگاه های تبلیغاتی، گسترش ایران هراسی، تشکیل داعش، توطئه برای جدایی اقلیم کردستان عراق و سایر اقدامات خرابکارانه را فقط هدف دشمن برای مقابله با این نظام ذکر کرد.

وی اضافه کرد: امروز عزت نفس، استقامت و امنیت ملت ایران با تمام کارشکنی های دشمنان مثال زدنی و خاری به چشم آن ها است.

تاسیس داعش و خرابکاری های اسرائیل انتقام شکست از حزب الله بود

اژه ای با اشاره به اینکه داعش را تا دندان مسلح کرده و با هدف مقابله با جمهوری اسلامی و با نام جعلی خلافت اسلامی این شجره ملعونه را به جان کشورهای مسلمان انداختند، خاطرنشان کرد: اراده ملت ایران بر این تعلق گرفت که اجازه تشکیل دولت، سرزمین، پرچم و هویت را به این شجره ملعون جنایتکار ندهند و سپاه پاسداران تمام نقشه های آن ها را نقش برآب کرد.

وی با بیان اینکه به دنیا القاء کردند که اسرائیل شسکت ناپذیر، تا دندان مسلح و نیروی هوایی این رژیم در دنیا بی رغیب است، افزود: شکست اسرائیل از حزب الله در جنگ ۳۳ روزه کمر اسرائیل و ادعاهای واهی آن ها را شکست.

اژه ای با بیان اینکه شاید تجهیزات نظامی حزب الله و جمهوری اسلامی ایران سرجمع به اندازه تسلیحات جنگ طلبانه آن ها نشود، گفت: اما تنها رمز پیروزی نهضت مقاومت نیروی ایمان است که حتی بدون امکانات آن ها را زمین گیر می کند.

رئیس جمهور نابخرد آمریکا ناخواسته معرف رذالت سیاست های ننگین کشورش است

معاون اول قوه قضائیه در ادامه سخنان خود اقدام رئیس جمهور نابخرد و تازه کار آمریکا در معرفی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را، اقدامی مخرب و منفی علیه کشورش خطاب کرد که به هزاران میلیارد دلار تبلیغات می ارزید.

اژه ای با اشاره به اینکه امروز ورق علیه اسرائیل و آمریکا برگشته و همه دنیا با ماهیت آن ها آشنا شده اند، اظهار کرد: این از الطاف الهی است و در این شرایط جایگاه جمهوری اسلامی ایران در گسترش جریان حق طلبی با سرعت در حال پیشرفت است.

در این آئین ضمن قدردنی از خدمات حجت الاسلام نورالله قدرتی، حجت الاسلام اسدالله جعفری با حکم آیت الله صادق آملی لاریجانی، به سمت رئیس کل دادگستری خراسان شمالی منصوب شد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.