شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳

در سال جاری؛

۹۰۰دختر ۱۰تا ۱۵ سال در خراسان‌شمالی ازدواج کردند

ازدواج

بجنورد- مدیرکل ثبت احوال خراسان‌شمالی از ازدواج ۹۰۰ دختر زیر ۱۰ تا ۱۵ سال در استان خبرداد.

به گزارش قدس آنلاین، علی زاهدی نیا اظهارکرد: طی ۹ ماهه سال جاری هفت هزار و ۳۲۸ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که بیش ۹۰۰ مورد آن مربوط به دختران زیر ۱۵ سال است.

وی ادامه داد: میانگین سن ازدواج در میان دختران در این استان بین ۱۹ تا ۲۱ و در پسران نیز ۲۳ تا ۲۵ سال است.

وی با بیان اینکه سن ازدواج در سطح کشور افزایش یافته و معمولا دختران و پسران کمتر تن به ازدواج می دهند، افزود: خوشبختانه میانگین سن ازدواج در این استان خوب بوده و خیلی بالا نیست.

زاهدی نیا با اشاره به ازدواج بیش از۹۰۰ دختر زیر۱۵ سال در استان، گفت: حدود نیمی از این ازدواج ها در مناطق روستایی انجام شده و ازدواج زود هنگام بیشتر در مناطق روستایی مرسوم است.

وی با بیان اینکه  ازدواج در سنین پایین مشکلات خاص خود را دارد،عنوان کرد: فقر فرهنگی، پایبندی به اصول و رعایت سنن قدیمی و سنتی توسط بسیاری از این خانواده‌ها سبب شده تا دختران و پسران کم سن و سال حتی نوجوان گرفتار معضلات متعدد ناشی از ازدواج زودهنگام شوند.

زاهدی نیا با اشاره به اینکه ازدواج‌های زودهنگام در سنینی روی می‌دهد که افراد در آن به مرحله بلوغ فکری و عقلانی نرسیده اند، گفت: بنابراین زوجین در انتخاب شریک زندگی خود نمی‌توانند نقشی را ایفا کنند به طوری که پس از گذشت مدتی و به علت ناتوانی در اداره زندگی تصمیم به طلاق و جدایی می‌گیرند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.