پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸

مسکن ظرفیت افزایش قیمت ندارد

مسکن

کارشناس مسکن با تاکید بر این‌که ظرفیت افزایش قیمت و بازار مسکن وجود ندارد از ورود مصرف کنندگان واقعی به این بخش خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، عباس شوکتی در حاشیه نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات با بیان این‌که مسکن طی ۶ سال حد فاصل سال های ۸۶ تا ۹۲  سود فراوانی برای سرمایه گذاران این بخش به همراه داشت، اظهار کرد: سود سرمایه گذاری در حوزه مسکن کشور هن اکنون در حد نرخ تورم و در نقطه معقولی قرار دارد.

وی با یادآوری وجود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، افزود: حدود ۵۰۰ هزار از واحدها در تهران است و این مسئله نشان می دهد دیگر ظرفیت افزایش قیمت مسکن در کشور وجود ندارد.
وی با یادآوری این‌که  حدود ۲۴ میلیون خانوار بر اساس جدیدترین سرشماری در کشور داریم، اظهار کرد: تعداد واحدهای مسکونی کشور ۲۷ میلیون دستگاه است از این رو  در  شرایط کنونی نباید انتظار افزایش قیمت ها را در بازار داشته باشیم.

کارشناس مسکن با هشدار نسبت به سوداگری عده ای در بازار مسکن بیان کرد:عده ای به دنبال سوداگری و کسی سودهای نجومی از افزایش قیمت ها در بازار مسکن هستند در حالی که  بازار ظرفیت و شرایط لازم را برای  افزایش قیمت ها را ندارد.

به گفته شوکتی،  برخی ها با ایجاد جو روانی به دنبال القا این مسئله هستند که قیمت مسکن همواره در حال افزایش است و خریداران باید مسکن مورد نیاز خود را در کوتاه مدت خریداری کنند، چون  سال آینده قیمت ها افزایش زیادی خواهد داشت.

وی بیان کرد: آمارها نشان می دهد زمینه افزایش قیمت مسکن در بازار وجود ندارد و متقاضیان نباید شتاب زده  با قیمت های بالا مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند و سال آینده نه تنها قیمت ها افزایش نخواهد داشت بلکه با کاهش هم مواجه خواهد شد.
وی تاکید کرد:با توجه به وضعیت اقتصادی در سال جاری و سال اینده هیچ اتفاق خاصی در بازار مسکن متصور نیست و رفتار بازار مسکن و رشد قیمت ها در این بخش متناسب با تورم عمومی کشور در نوسان خواهد بود.


وی با بیان این که در دی‌ ماه جاری در تهران ۱۹هزار معامله مسکن انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته قیمت مسکن ۱۵درصد افزایش یافت، یادآورشد این در حالی است که در ۱۰ ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش قیمت مسکن در حدود ۸درصد بوده است.

وی همچنین گفت: با توجه به این که دولت در بودجه آینده برای ارائه خدمات عمومی واحدهای نوساز افزایش قیمت پیش بینی نکرده است، لذا سال ۹۷ شاهد آنچنان رشد قیمت ها در بازار مسکن نخواهیم بود.

وی افزود:  ورود مصرف کنندگان واقعی در بازار هرگونه سوداگری را در بازار مسکن کشور از بین خواهد برد و در این صورت حباب قیمت ها نیز در برخی از مناطق شهری از بین خواهد رفت. 

وی بیان کرد: در سال های گذشته تقاضا در بازار مسکن همواره دو دسته مصرفی و سرمایه گذاری داشته است و خوشبختانه در سال های اخیر به علت سیاست های دولت در حوزه مسکن، عملا کسانی که در حوزه مسکن برای  کسب سودهای بادآورده سوداگری می کردند از این بخش خارج شدند و هم اکنون مصرف کنندگان واقعی در بازار به دنبال خرید مسکن مورد نیاز خود هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.