سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۴

ایرانگردی در تعطیلات نوروز

معرفی برخی از جاذبه های گردشگری ایران

میلاد شکری

1

ایران کشوری چهار فصل و دارای شرایط جغرافیایی مناسب و تمدن چند هزار ساله است که اماکن تاریخی و گردشگری گزینه‌های خوبی برای تهرانگردی هستند.

قدس آنلاین- ایران کشوری چهار فصل و دارای شرایط جغرافیایی مناسب و تمدن چند هزار ساله دارای مناطق دیدنی، تاریخی و گردشگری است که با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی ایران گردی می تواند گزینه خوبی برای سپری کردن تعطیلات باشد.

کشور چهار فصل ایران با پوشش های طبیعی و سرسبزی که دارد فرصت گردشگری فوق العاده ای را برای گردشگران محیا کرده است، معرفی تمام جاذبه های گردشگری و تفریحی ایران با وجود تنوعی که وجود دارد تفریبا غیر ممکن است، به معرفی تعدای از آن ها می پردازیم.

آبشار مارگون

61f88f13-04ef-439e-941f-4c7ad803cdc6

آبشار مارگون واقع در دره های غرب شهرستان سپیدان که ارتفاع  آن به ۷۰ و عرض آن ۱۰۰ متر می رسد.  یکی از زیبا ترین آبشار های کشور هست که از نظر زیبایی ، حجم فشار آب و... با آبشار شوی لرستان در رقابت است.

این آبشار بزرگترین و مرتفع ترین آبشارچشمه ای جهان است، در گرم ترین روزهای سال آبشار بسیار خنک و دمای آن به زیر ۱۰ درجه می رسد

باغ ارم شیراز

shiraz

باغ ارم شیراز یکی از ۹ باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ یکی از زیبا ترین باغ های کشور است که هر گردشگری را می تواند شیفته خود کند، درختان سر به فلک کشیده و گل های رنگارنگ در کنار معماریاصیل ایرانی فضای زیبا و دلنشینی را به وجود آورده است.

برج قابوس

139305111633359783330654

برج قابوس پانزدهمین بنای ایران است که ثبت جهانی شده است، برج قابوس بلند ترین بنای آجری جهان نیز می باشد. برج قابوس با دستور حاکم وقت گرگان (قابوس) ساخته شده و ۷۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد

این برج در شهر گنبد کاووس قرار دارد که در گذشته گنبد قابوس بوده است، اسم شهر از این بنا گرفته شده است، دو ردیف کتیبه کوفی بدنه برج را آرایش کرده است و به دلیل علاقه قابوس بن وشمگیر به زبان عربی، کتیبه ها با زبان عربی نوشته شده اند.

تخت جمشید

persepolis

تخت جمشید مجموعه‌ای از کاخ‌ها و ستون‌های باشکوه که در سال ۵۱۲ قبل از میلاد ساخت آن آغاز و ۱۵۰ سال بعد به اتمام رسید، تخت جمشید هم یکی از آثار ثبت شده ایران در یونسکو است. این بنا در نزدیکی شهر مرودشت و فاصله ای ۶۰ کیلومتری از شمال شیراز واقع شده است. هدف ساخت این بنا نشان دادن عظمت شاهنشاهی بزرگ هخامنشیان به جهانیان بود.

روستای اورامانات کردستان

c464023d-8fa4-44e4-ba50-73f832e6e0a7

اورامان به معنی سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا و مزدا ماستروستای اورامانات در جنوب شرقی شهر مریوان استان کردستانکه به وسیله جاده ای به طول ۷۵ کیلومتر به شهر مریوان متصل می شود. به اورامانات هزار ماسوله هم گفته می شود زیرا معماری مانند شهر ماسوله دارد(شهرستان پاوه هم معماری پلکانی دارد) به طوری که حیاط هر خانه بام خانه دیگری است. معماری پلکانی و سرسبزی کم نظیر این منطقه و پله های در دل کوه منطقه رویایی را به تصویر کشیده است

غار علی صدر

alisadr

غار علی صدر بزرگترین غار آبی جهان است، این غار در فهرست میراث طبیعی ایران و بیست و سومین اثر طبیعی ملی است. این غار با زیبایی ها و ویژگی های خاصی را که داراست با وجود این که طولانی ترین غار دنیا هست ولی هنگام عبور از آن متوجه گذشت زمان نخواهید شدو با ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا در روستای کبودر آهنگ استان همدان قرار دارد. به گفته زمین شناسان قدمت سنگ های غار به ۱۳۰ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل بر می گرددغار علی صدر یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری ایران است که سالیانه مردم زیادی را به سمت خود می کشاند

قلعه فلک الافلاک

139312030923127194796334

فلک الافلاک یکی از شاهکارهای معماری جهان است که میزبان بی نظیر گردشگران داخلی و خارجی بوده و این بنای دیدنی در خرم آباد بنا شده و یکی از شاخص ترین بنا ساخته شده در دوران ساسانیان است.

ارتفاع بلند ترین دیوار این قلعه تا سطح تپه ۲۳ متر و مساحت کلی آن ۵۳۰۰ متر است که این قلعه در طول تاریخ با نام هایی همچون، دژ شاپور خواست، قلعه خرم آباد، کاخ اتابکان از آن نام برده شده و بعد از دوره قاجار به آن فلک الافلاک گفته می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.