شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰

فیلم/ دیدار تاریخی سران دو کره/ «اون» و «این» با یکدیگر قدم زدند

این و اون

نشست تاریخی سران کره شمالی و جنوبی آغاز شد. این نشست در منطقه غیرنظامی میان دو کره و در خاک کره جنوبی انجام می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، این برای نخستین بار از پایان جنگ شبه جزیره است که یک رهبر کره شمالی پا به خاک کره جنوبی می‌گذارد.

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز به دعوت آقای کیم از مرز عبور کرد و وارد خاک کره شمالی شد. دو رهبر برای لحظاتی در خاک کره شمالی با یکدیگر قدم زدند.

رهبر کره شمالی هنگام امضای دفتر یادبود ابراز امیدواری کرد که این ملاقات آغازگر «عصر جدیدی از صلح» باشد. وی دفتر نوشت: «اکنون تاریخ جدیدی آغاز می‌شود.»

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای مذاکرات دو طرف را «جدی و صریح» خواند. در نشست صبح دو طرف به ویژه درباره خلع سلاح هسته‌ای برقراری صلح پایدار در شبه جزیره با یکدیگر گفتگو کردند.

کیم جونگ اون از رئیس جمهوری کره جنوبی خواست تا «هر زمان که دوست دارد» به کره شمالی سفر کند. آقای مون نیز برای سفر به شمال شبه جزیره اعلام آمادگی کرد.

رهبر کره شمالی همچنین برای سفر به سئول، پایتخت کره جنوبی اعلام آمادگی کرد و گفت که هر زمان «دعوت» شود به سئول خواهد رفت.

در این سفر یک هیات ۹ نفره رهبر از جمله خواهر رهبر کره شمالی و رئیس مجمع عالی خلق کیم جونگ اون را همراهی می‌کنند.

قرار است پس از پایان نشست دو کشور بیانیه مشترکی منتشر کنند. همچنین ضیافت شامی با حضور رهبران دو کشور و همسران آنها برگزار خواهد شد.

این دیدار در حالی انجام می‌شود که بحران کره در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده بود. با این وجود پس از سفر خواهر رهبر کره شمالی به کره جنوبی در جریان بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ روابط دو کره را تلطیف کرد.

همچنین آمادگی پیونگ یانگ برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای و از سرگیری مذاکرات موجب افزایش امید به برقراری صلح در شبه جزیره بحران‌زده کره شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.