پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶

ظریف: درباره برجام نه مذاکره مجدد می‌کنیم و نه چیزی به آن اضافه خواهیم کرد

ظریف

وزیر امور خارجه ایران طی پیامی ویدیویی به زبان انگلیسی در یکی از شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد که ایران نه درباره برجام مذاکره مجدد خواهد کرد و نه به آن چیزی اضافه می کند.

به گزارش قدس آنلاین، "محمد جواد ظریف" در پیامی ویدیویی که در یوتیوب منتشر کرده تاکید کرد: ما درباره برجام نه مذاکره مجدد خواهیم کرد و نه به آن چیزی اضافه می‌کنیم.

ظریف پیام ویدیویی خود را اینگونه آغاز کرد: در دو سال نخستی که پست وزارت امور خارجه ایران را در اختیار داشتم، بخش عمده‌ای از زمان خود را صرف مذاکره با همتایان اروپایی خود، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایالت متحده کردم. ما در سال ۲۰۱۵ به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یافتیم که ما آن را برنامه جامع اقدام مشترک نامگذاری کردیم. در این توافق کشور من موافقت کرد تا گام‌های محکمی اتخاذ کند تا در وهله نخست نگرانی آمریکا را برطرف کند.

ظریف در ادامه افزود: آمریکا نیز متعد شد تا تحریم‌ها را برداشته و تجارت با ایران را تسهیل بخشد. این توافق برای همه الزام آور بوده و تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تایید کردند. ۱۱ بار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌کند که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است. در مقابل آمریکا به صورت پیوسته این توافق را به خصوص با ارعاب دیگران برای تعامل با ایران نقض کرده است. طی سال گذشته گفته شد که  رئیس جمهور ترامپ از این توافق ناخرسند بوده و هم اکون مشخص شده است که واکنش برخی کشورهای اروپایی به این ناخرسندی، پیشنهاد اعطای امتیازات بیشتر به آمریکا از جیب ما (ایران) بوده است.

این پیشنهادات شامل مواردی بوده است که همه ما تصمیم گرفتیم از چارچوب مذاکرات مستثنی شود که شامل توانایی دفاعی ایران و نفوذ منطقه‌ای بوده است. لطفا درک کنید که در هر دو موضوع این ایران و نه غرب است. ما طی چند قرن گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم اما به ما تجاوز شده است که آخرین مورد آن توسط صدام حسین بوده که توسط آمریکا و متحدان منطقه‌ای مورد حمایت بود. غرب حتی به صورت فعالانه مانع از آن شد که ابتدایی ترین تجهیزات دفاعی را خریداری کنیم حتی زمانی که صدام حسین غیرنظامیان و سربازان ایرانی را با تسلیحات شیمیایی بمباران می‌کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.