یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴

استاندار خراسان رضوی

خراسان رضوی شرایط مناسبی برای انتقال خون ندارد

مدیر کل انتقال خون استان مرکزی

قدس انلاین : استاندار خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی شرایط مناسبی برای انتقال خون ندارد و با کمبودهایی مواجهه است.

علی رضا رشیدیان در مراسم بهره برداری از پایگاه اهدای خون ثامن در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی افزود:  تمامی دست اندرکاران در مرکز استان تلاش دارند بتوانند این معضل را به نوعی مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه به همت وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون قدم‌های خوبی در این حوزه برداشته شده گفت:  این اقدامات به نسبت وسعت زیاد وجمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفری استان و پذیرایی از 30 میلیون زائر، زلزله خیزی استان، حوادثی، چون سیل و تصادفات  محدود است.

استاندار خراسان رضوی افزود: با توجه به این شرایط نیاز استان به موضوع جمع آوری خون و تاسیسات و امکانات مربوطه قابل توجه است چنانکه فقط در سال گذشته 352 هزار کیسه خون نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی استان بوده است.

رشیدیان ابراز امیدواری کرد: این مایع حیاتی فقط از طریق کمک خیرین اهدا کننده خون تامین می‌شود که در عین ترویج فرهنگ اهدای خون باید امکانات جمع آوری این خون نیز فراهم شود.

وی گفت: با همکاری خوبی که وزارت بهداشت و درمان، سازمان انتقال خون و نیز بخش‌های مختلف استانی داشته اند، احداث و راه اندازی پایگاه‌های ثابت و موقت در اطراف حرم از سال‌ها قبل شروع شد وامروز شاهد راه اندازی این مرکز بزرگ برای زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) در اطراف حرم مطهر رضوی هستیم.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به جمعیت قابل توجه در این محدوده تصریح کرد: در روز‌های خاص مثل ایام محرم یکی از اقدامات خوبی که صورت گرفت به جای قمه زنی، اهدا خون رایج شد و این موضوع که عزاداران اباعبدالله با اهدا خون، انسان دیگر را احیا کرده و نجات دهند ارزشمند است، اما کمبود امکانات در این محدوده همواره مشکل جدی بوده است.

رشیدیان گفت:در واقع این ظرفیت آنطور که شایسته و بایسته است، فراهم نشده بود که با راه اندازی مرکز ثامن بخشی از این مشکل مرتفع شده است.

وی تصریح کرد: در عین آنکه دانشگاه‌های علوم پزشکی به فراخور ظرفیت‌های استان گسترده شده، اما نیازمند آنیم سازمان انتقال خون هم به همان نسبت خود و ظرفیت هایش را توسعه دهد.

رشیدیان گفت: به طور قطع امروز تحقق این امر ازمحل بودجه‌های دولتی با توجه به تنگنا‌های موجود ممکن نیست و در این میان یکی از حوزه‌هایی که خیرین می‌توانند کمک کنند در موضوع تامین تاسیسات مورد نیاز انتقال خون است که جان انسان‌های بسیاری به تامین به موقع خون سالم وابسته است.

وی افزود: خیرین خوبی در حوزه‌های مختلف اعم از بهداشت و درمان وآموزشی دراستان وجود دارد و امید است از ظرفیت خیرین هم در حوزه تامین تاسیسات و امکانات مورد نیاز انتقال خون بهره گیریم.

استاندار خراسان رضوی گفت: در عین حال همیشه نیازمند کمک مردم در بحث اهدا خون هستیم، زیرا تجربه واردات خون برای ملت ما خوب نبود و با خون آلوده‌ای که در سال‌های گذشته از فرانسه وارد شد خاطره بدی در ملت برجای گذاشت و تامین آن در داخل می‌تواند به سلامت و کیفیت خون و سرعت خدمات دهی مناسب بیانجامد.

رشیدیان ابراز امیدواری کرد: با توسعه‌ای که در سازمان انتقال خون اعم از سطح کشوری و استانی فراهم شده و می‌شود در افق بلندمدت نیاز کشور پیش بینی و تامین شده و برای نیازمندی‌های آینده نیز ساخت وساز‌های لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: در عین حال باید باید برای وضعیت سازمان انتقال خون و کمبود نیروی انسانی هم چاره اندیشی شده و ساختار‌ها گسترش یابد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.