یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳

رئیس اداره بهزیستی اردکان:

۵۰ درصد معلولیت هابه دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می شوند

رئیس اداره بهزیستی اردکان

یزد- رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت: ۵۰ درصد معلولیت های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید، به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می شوند.

رئیس اداره بهزیستی اردکان در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین اظهار داشت:  اجرای طرح غربالگری ژنتیک  از اواسط شهریور ۹۵ توسط بهزیستی و با همکاری مسئولان دفاتر ثبت ازدواج  درشهرستان اردکان به مرحله اجرا درآمده است  و در سال گذشته ۴۸۰  زوج اردکانی ، تحت پوشش طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج  و غربالگری جلوگیری از اختلالات ژنتیکی قرارگرفتند، که از این تعداد ۱۷۷ مورد مشکوک تشخیص داده شده و برای بررسی بیشتر به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع داده شده اند.

امیر ولی عضدزاده در ارتباط با طرح غربالگری ژنتیک  گفت: تمام افرادی که می خواهند ازدواج کنند پیش از ازدواج به وسیله یک پرسشنامه غربال  می شوند و مشاور آموزش دیده‌ با پرسشنامه هایی، ازدواج های پرخطر را مشخص کرده و پس از آن در صورت نیاز برای بررسی های بیشتر به مرکزهای مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوند، که پس از این مرحله، زوج ها مختار هستند تا به منظور اطمینان خاطر، آزمایش ها و بررسی های تکمیلی لازم را انجام دهند.

وی تصریح کرد: مشاور ژنتیک همزمان با تهیه و تکمیل این پرسشنامه، آگاهی های لازم در این باره را به خانواده ها می دهد و سعی می‌کند تا با ارتقای آگاهی و دانش زوج ها در این زمینه، بستر لازم برای یک تصمیم گیری صحیح را فراهم آورد تا زوجین با اطمینان خاطر و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، نسبت به فرزندآوری اقدام کنند.

عضدزاده هدف ازاجرای این طرح را کشف به موقع ازدواج‌های پرخطر و ارائه راهکارهای مناسب، کاهش شیوع و بروز معلولیت‌های ناشی از ازدواج‌های فامیلی، افزایش دسترسی مناسب به مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، ترغیب افراد در معرض خطر به مراجعه به منظور انجام مشاوره ژنتیک بر شمرد و افزود: نزدیک به ۵۰ درصد معلولیت های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید، به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می شوند.

وی یادآور شد: تولد یک فرد معلول، هزینه های مادی و عاطفی بسیاری را بر خانواده و جامعه تحمیل می کند که در طرح غربالگری ژنتیک سعی بر آن است تا  با شناسایی ازدواج های پرخطر و ارائه راهکارهای مناسب در جهت کاهش معلولیت گام برداشت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.