سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با «قدس‌آنلاین» :

آمریکا امکان تحریم‌های فلج کننده را ندارد/ حداکثر تأثیرگذاری تحریم‌ها ۲۰ درصد است

مینا افرازه

کریمی قدوسی

جواد کریمی قدوسی اظهار داشت: مدت چهل سال است که کشورمان در تحریم به‌سر می‌برد و جان کری و اوباما رسماً اعتراف کردند که تحریم‌ها دیگر روی ایران تأثیری ندارد. تنها در حوزه پولی و بانکی است که دست غربی‌ها برای تحت فشار گذاشتن ایران باز است، البته این مشکل را هم می‌توان با انعقاد قرارداد پیمان‌های پولی چند جانبه با کشورهای همسو خنثی کرد.

جواد کریمی قدوسی در مصاحبه با «قدس‌آنلاین» درباره اجرای اولین بسته تحریمی آمریکا از مرداد ماه، اظهار داشت: در موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران بزرگنمایی صورت می‌گیرد. مدت چهل سال است که کشورمان در تحریم به سر می‌برد و تاکنون  بسته‌های تحریمی زیادی اعمال شده است. این بسته تحریمی نیز تکرار همان تحریم‌های ثانویه‌ای است که جان کری و اوباما درباره آن رسماً اعتراف کردند که دیگر روی ایران تأثیری ندارد. امکان ندارد ایران تحریم تجاری شود چون از یک سو با ۱۵ کشور هم مرز است و دریای آزاد، تنگه هرمز و خلیج فارس را در دست خود دارد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: همانطور که رئیس جمهور نیز در سوئیس اظهار کرد اینگونه نیست که شما نگذارید کشوری نفت ما بخرد، زیرا تنگه هرمز در دست جمهوری اسلامی است و امکان توقف تردد کشتی‌های ایرانی در آب‌های جهان وجود ندارد چون رگ حیاتی آنها در دست ماست و ایران در شاه‌راه دنیا قرار دارد. بیش از اینکه بسته‌های تحریمی اثر اجرایی داشته باشد، آمریکایی‌ها سعی دارند از طریق رسانه‌های تحت سلطه و زنجیره‌ای خود در داخل و خارج از کشور نوعی بازی روانی علیه جمهوری اسلامی انجام دهند تا افکار عمومی و بازار را به سوی اعتراض و ناآرامی سوق دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آمریکا امکان تحریم‌های فلج کننده را ندارد و حداکثر تأثیرگذاری تحریم‌های کنونی همانند شرایط قبل از برجام بیش از ۲۰ درصد نیست، درحالیکه دولت می‌تواند همان ۲۰ درصد را با اقدامات مؤثر خود خنثی کند. تنها در حوزه پولی و بانکی است که دست غربی‌ها برای تحت فشار گذاشتن ایران باز است، البته این مشکل را هم می‌توان با انعقاد قرارداد پیمان‌های پولی چند جانبه با کشورهای همسو خنثی کرد.

کریمی قدوسی همچنین گفت: تجار اگر نقدینگی خود را در حوزه تجارت و صادارت نفت صرف کنند، نه تنها راه صادارت باز می‌شود بلکه پول ملی تقویت پیدا می‌کند و نقدینگی صرف خرید نفت و پتروشیمی می‌شود.

وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اعمال تحریم‌ها برای تغییر رفتار ایران، ادامه داد: اینکه هدف از تحریم‌ها را تغییر رفتار ایران عنوان می‌کنند باید گفت در صورتی که دولت انقلابی عمل کند و پای کار باشد و در این راه مجلس نیز دولت را همراهی کند نه تنها اقدامات آنها تاثیر چندانی نخواهد داشت بلکه تحریم‌ها تبدیل به فرصت‌های بزرگی خواهد شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام / 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.