جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲

معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام عنوان کرد

شرایط سخت نگهداری از راه‌های ایلام

نشست خبری معاونین راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام

ایلام- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام گفت: وضعیت بد اقتصادی کشور، شرایط نگهداری از راه های ایلام را سخت تر از گذشته کرده است.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، محمدرضا رضایی  در نشست با اصحاب مطبوعات و رسانه های استان با تبریک روز خبرنگار و با بیان اینکه وظیفه این دستگاه اجرایی نگهداری از شبکه راه‌هاست، اظهارداشت: نگهداری از راه ها و مسیرهای مواصلاتی بسیار پرهزینه بوده و هزینه نگهداری هر کیلومتر جاده، سالانه ۲ میلیارد تومان برآورد شده که با وضعیت اقتصادی کنونی کشور و اعتبارات استانی، نگهداری از راه ها بسیار سخت تر شده است.

وی با اشاره به اینکه مجموع راههای استان ۳۲۰۰ کیلومتر است، افزود: برای نگهداری از راه های استان سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام از شناسایی ۲۴ نقطه حادثه خیز استان با همکاری پلیس راه استان در سال جاری خبرداد و بیان داشت: قصد داریم با اقدامات ایمنی زودبازده این نقاط را ایمن سازی کنیم و افزون بر این، ۴۵ نقطه مستعد حادثه هم شناسایی شده که بهسازی خواهند شد.

محمدرضا رضایی اصلاح هندسی نقاط حادثه خیز را از وظایف راه و شهرسازی دانست و ادامه داد: حذف این نقاط نیاز به ساخت بزرگراه داشته که بودجه کلانی نیاز دارد.

وی شانه سازی، لکه گیری، خط کشی، نصب تابلو و علائم راهنمایی را از دیگر اقدامات زودبازده این دستگاه اجرایی عنوان و گفت: این پروژه ها  در مسیرهای مواصلاتی بسیار حائز اهمیت است اما چون اجرای و بهره برداری از آنها همچون پروژه دیگر دستگاهها پر طمطراق نیست، از نظر مردم جلوه گر نیست.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام با تأکید بر اینکه برخی حوادث قابل پیش بینی نیست و بنابراین نمی‌توانیم برنامه اجرایی کامل و مدونی داشته باشیم، افزود: حادثه تونل پیامبر اعظم (ص) در اردیبهشت ماه کاملا یک رویداد غیرقابل پیش بینی بود و برای بهسازی و تعمیر ریزش این تونل منتظر تخصیص اعتبارات دولت نماندیم و با مشارکت پیمانکار سریعاً تونل پیامبر اعظم در کمتر از یک ماه بازگشایی شد و تاکنون پیمانکار یک ریال دریافتی نداشته است.

محمدرضا رضایی با بیان اینکه برنامه‌ها و پروژه‌های ما با محوریت اربعین و در هر ۵ محور منتهی به مهران در حال انجام است، اظهارداشت: محور ایلام ـ ملکشاهی ـ مهران بصورت امانی در حال انجام است و باید ۳۵ هزار مترمکعب در این محور ترانشه برداری شود و  تاکنون ۷۰ درصد کار انجام شده و در مسیر بانرحمان ۲ دهنه پل ۲۴و ۳۶ متری نصب شده است.

وی به تعریض مسیر شهرک اسلامیه، محور حاجی حاضر ایوان، ورودی شهر آبدانان و تعریض ۱۳ کیلومتر از ورودی شهر لومار اشاره کرد و یادآور شد: همچنین در سال جاری ۲۸۰ هزار مترمربع عملیات لکه گیری انجام شده و۱۶۰۰  کیلومتر خط کشی جاده های استان نیز انجام گرفته است.

تردد سالانه ۴ و نیم میلیون مسافر از ایلام!

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه استان ایلام از لحاظ حمل و نقل استان پاکی است، گفت: در ایلام برخلاف دیگر نقاط کشور حق کمیسیون رانندگان واقعی است.

صفدر صادقی راد با اشاره به اینکه ۸۰ درصد زائران عتبات عالیات مرز مهران را انتخاب میکنند، اظهارداشت: سالانه ۴ و نیم میلیون نفر از مرز بین المللی مهران تردد میکنند و به همین دلیل استان ۶۰۰ هزار نفره ایلام جزو استانهای برتر کشور لحاظ تردد مسافر و زائر است.

وی به افزاش ۲۰ درصدی کرایه مسافر اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: دولت در راستای حمایت از رانندگان حق بیمه ۵۰ درصدی این قشر را تقبل کرده و هم اکنون رانندگان به راحتی از مزایای بیمه بهره‌مند می‌شوند.

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام از واگذاری ۲۱۸ حلقه لاستیک با قیمت کارخانه به رانندگان ناوگان باری و حمل و نقل مسافر استان خبرداد و تصریح کرد: بیش از ۶۰ شرکت مسافربری، ۵۲ شرکت حمل و نقل کالا با ۲۳۴۰ دستگاه کامیون باری در استان فعالیت می کنند و بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس و خودروهای سواری ناوگان حمل و نقل مسافر استان را تشکیل می دهند.

صفدر صادقی راد با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۱۵ هزار مسافر در استان جابجا شده اند، یادآور شد: صاحبان خودروهای فرسوده می توانند از محل اعتبارات روستایی و اشتغال فراگیر برای نوسازی ناوگان مسافری از طریق سامانه کارا اقدام کرده و از تسهیلات ارزان قیمت آن بهره‌مند شوند.

گفتنی است مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام در این نشست خبری بعلت مأموریت کاری و بازدید از راههای استان ایلام حضور نداشت و معاونین ایشان در جلسه پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شدند.

انتهای پیام/