جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱

رئیس گروه مبارزه با بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد

سالانه پنج هزار نوزاد بیمار در خراسان رضوی متولد می شوند

کنگره بین المللی اختلالات هماتولوژی و انکولوژی در نوزادان

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سالانه چهار تا پنج هزار نوزاد دچار اختلالات ژنتیکی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی متولد می شوند.

به گزارش قدس آنلاین ، دکتر بابک اقبالی روز جمعه تعداد نوزادانی را که با بیماریهای ژنتیک در کشور به دنیا می آیند سالانه 50 تا 70 هزار نفر عنوان کرد و افزود: سه تا پنج درصد نوزادان متولد شده در ایران به بیماریهای ژنتیک مبتلا هستند.

وی افزایش سن ازدواج را یکی از عوامل موثر در افزایش بیماری های ژنتیک و نقص زمان تولد دانست و اظهار داشت: افزایش سن ازدواج و سن زیاد پدران، بروز بیشتر بیماری های ژنتیک در زمان تولد را موجب شده است.
وی با تاکید بر ضرورت غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج گفت: این خدمت فقط آن دسته از بیماری های ژنتیک را پوشش می دهد که در زمان ازدواج قابل شناسایی هستند.
اقبالی افزود: غربالگری و مشاوره ژنتیک باعث تاخیر، عدم ازدواج یا ممنوعیت ازدواج نخواهد شد، بلکه در صورت نیاز، مشاوره و مراقبت های لازم قبل از بارداری را الزامی خواهد کرد.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود پنج میلیون نفر از جمعیت 6 میلیون و 500 هزار نفری استان خراسان رضوی را زیر پوشش دارد و مابقی این جمعیت توسط پنج دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در تربت حیدریه، تربت جام، نیشابور، گناباد و سبزوار خدمات رسانی می شوند.
منبع : ایرنا

انتهای پیام /*

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.