شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹

هر دم از این باغ بری می‌رسد؛

محکومیت ۷۰۰ هزار دلاری استقلالی‌ها در خصوص پرونده پروپیچ

1

فیفا در نامه‌ای به باشگاه استقلال، توضیحاتی در خصوص پرونده پروپیچ، مهاجم پیشین تیم فوتبال این باشگاه ارائه کرده است.

به گزارش گروه ورزشی قدس آنلاین، سیدرضا افتخاری، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال در نامه‌ خود به هواداران که روز گذشته منتشر شد، در رابطه با پرونده شکایت پروپیچ، بازیکن اهل کرواسی و پیشین استقلال گفته بود: «پروپیچ در دوره مدیریت قبلی و سرمربی پیشین استقلال به این باشگاه آمد و در دوره مدیریت قبلی و سرمربی پیشین از استقلال کنار گذاشته شد و می‌شد در همان زمان به صورت توافقی قرارداد پایان یابد که این اتفاق نیفتاد و او پس از کنار گذاشته شدن از استقلال به دلیل قراردادی که داشت، شکایت کرده بود. باشگاه در دوره مدیریت قبلی، پس از این شکایت، اقدامات حقوقی را آغاز کرده بود. در دوره بنده نیز مجدداً موضوع شکایت پیگیری و حتی از رأی صادره به CAS هم شکایت کردیم. بنابراین این پرونده هیچ ارتباطی به دوره مدیریت بنده ندارد».

افتخاری در حالی به دفاع از عملکرد خودش پرداخته است که پیگیری مسئولان فعلی استقلال خلاف این صحبت‌ها را نشان می‌دهد. در رأی CAS که اصل رأی در وب سایت دادگاه عالی ورزش وجود دارد، به پنج آیتم مهم اشاره شده است. در یکی از بندها آمده است که باشگاه استقلال تا هشتم سپتامبر ۲۰۱۶ (دوره مدیریت افتخاری) دفاعیات خودش را ارسال نکرده است. در چنین مواقعی، فیفا چون توضیح و دفاعی از طرف مقابل دریافت نمی‌کند، اظهارات شاکی را پذیرفته و رأی به سود او خواهد داد.

در بخشی از این رأی، توضیحات DRC (واحد بخش حل اختلافات فیفا)  در چند آیتم شرح داده شده که روند رسیدگی به این پرونده چگونه بوده است. فیفا اعلام می‌کند که در تاریخ هفتم جولای ۲۰۱۶، پروپیچ علیه استقلال به دلیل پرداخت نشدن مطالباتش، شکایتی را طرح کرده است. جزئیات این شکایت در تاریخ ۱۴ جولای ثبت می‌شود.

در تاریخ ۱۹ آگوست ۲۰۱۶، فیفا استقلال را در جریان شکایت پروپیچ قرار می‌دهد و تا هشتم سپتامبر به باشگاه استقلال مهلت می‌دهد تا اگر مدارک و اسنادی برای دفاع کردن دارد، ارائه کند. این مرجع ۱۹ سپتامبر اعلام می‌کند که استقلال هیچ مدرکی ارائه نکرده است. به همین منظور، فیفا تحقیقات را می‌بندد و به بازیکن مذکور اطلاع می‌دهد که یک نسخه از کپی مدارکش را دوباره به فیفا ارائه کند. در تاریخ ۲۰ سپتامبر، پروپیچ این کار را انجام داده و اعلام می‌کند که در لیگ آلبانی حضور دارد.

باشگاه استقلال در تاریخ ۲۳ نوامبر، به فیفا اطلاع می‌دهد که نامه را دریافت کرده، اما پیوست‌های نامه در اختیار آنها قرار نگرفته است و بنابراین از شورای حل اختلاف (DRC) می‌خواهد که بار دیگر مدارک پروپیچ را ارسال کند. فیفا در تاریخ ۵ دسامبر به باشگاه استقلال می‌گوید که مدارک شکایت پروپیچ را در تاریخ مذکور ارسال کرده بوده است و اثبات ارسال مدارک در تاریخ مقرر را به باشگاه استقلال می‌فرستد. در نهایت هم DRC، رأی به محکومیت باشگاه استقلال می‌دهد، پرونده‌ای که می‌توانست خیلی راحت مختومه شود، اکنون باشگاه را با جریمه ۴۰۰ هزار دلاری مواجه کرده است، اتفاقی که نشان می‌دهد عدم آگاهی از قوانین باعث بروز چنین اتفاقی شده است. بخشی از رأی پرونده پروپیچ را در زیر مشاهده می‌کنید:

پروپیچ در زمان سرمربیگری پرویز مظلومی به استقلال آمد و یک سال برای این تیم بازی کرد، اما علیرضا منصوریان فصل بعد او را با وجودی که قرارداد داشت، نخواست. پروپیچ هم بلافاصله از باشگاه استقلال برای دریافت مطالبات سال دومش به کمیته انضباطی فیفا شکایت کرد. باشگاه استقلال هم مدعی شد که به این بازیکن گفته است که باید در تمرینات شرکت کند. این در صورتی  بود که از سوی منصوریان عنوان شد که نیازی به پروپیچ ندارد. منصوریان در نامه‌ای که به باشگاه استقلال می‌دهد، عدم نیازش به پروپیچ را اعلام می‌کند و بدون اینکه توافقی با پروپیچ کنند، او ایران را ترک می‌کند و برای مطالبات سال دومش از استقلال شکایت می‌کند.

نمونه مشابه این اتفاق هم دوره سرمربیگری منصوریان برای هرایر مگویان، مدافع ارمنستانی افتاد. منصوریان این بازیکن را کنار گذاشت و باشگاه هم بدون اینکه با او توافق کند، حق و حقوق این بازیکن ارمنستانی را که یک سال بیرون نشست، به مانند سایر بازیکنانی که در تیم حضور داشتند، پرداخت کرد. افتخاری در حالی ادعا می‌کند که پرونده پروپیچ به دوره مدیریت او ارتباطی ندارد که بویان نایدوف، بازیکن مقدونیه‌ای در زمان او به استقلال آمد و بدون اینکه با وی توافق کنند، از جمع آبی‌پوشان جدا شد. این بازیکن هم به مانند پروپیچ برای گرفتن مطالباتش به فیفا شکایت کرده است.

بویان در حالی برای گرفتن ۳۰۰ هزار دلار طلب سال دوم قراردادش شکایت کرده است که باشگاه استقلال می‌توانست با ۷۰ هزار دلار با او توافق کند. این پرونده‌ها به شکل عجیبی باعث دردسر باشگاه استقلال شده است و مسئولان این باشگاه همچنان به دنبال رایزنی هستند تا از حق باشگاه استقلال دفاع کنند، کاری که به نظر سخت می‌رسد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.