یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷

همکاری توئیتر با عربستان برای دستگیری روزنامه‌نگاری که زیر شکنجه جان باخت

ی

روزنامه انگلیسی مترو فاش کرد اطلاعات مربوط به ترکی بن عبدالعزیز الجاسر، روزنامه‌نگاری که توسط مقامات امنیتی آل‌سعود دستگیر شده و زیر شکنجه به قتل رسید را توئیتر در اختیار عربستان قرار داده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، روزنامه انگلیسی مترو فاش کرد اطلاعات مربوط به ترکی بن عبدالعزیز الجاسر، روزنامه‌نگار سعودی که هفته گذشته توسط مقامات امنیتی عربستان دستگیر و تحت شکنجه کشته شد را توئیتر در اختیار عربستان قرار داده است.

الجاسر ۱۵ ماه مارس به دلیل انتشار مطالبی در یک حساب کاربری توئیتر با نام مستعار «Kashkool» درباره نقض حقوق بشر توسط حکام آل‌سعود، دستگیر شد.

دستگیری و قتل ترکی بن عبدالعزیز الجاسر که در زندان و زیر شکنجه کشته شد، باعث خشم افکار عمومی از لو رفتن اطلاعاتی شده که به دستگیری او کمک کرده است.

یک منبع آگاه که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه مترو گفت: «آن‌ها (مقامات امنیتی عربستان) این اطلاعات را از دفتر توئیتر در دبی به دست آوردند. او با کمک این اطلاعات دستگیر شد.»

این منبع اضافه کرد: «توئیتر به فضایی ناامن برای مخالفان یا منتقدان تبدیل شده. هر کسی زیر بار تهدید و فشار به حرف می‌آید. از حساب‌های مخالفان سعودی جاسوسی می‌شود. استفاده ما از توئیتر امن نیست.»

منبع مورد استناد مترو علاوه بر این ادعا کرده «سعود القحطانی»، مشاور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که گفته می‌شود هدایت تیم ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول برعهده داشته، رهبری یک «حلقه جاسوسی سایبری» را به عهده دارد و با افرادی در دفتر توئیتر در دبی در تماس است.

برخی از کاربران در روزهای گذشته از هشتگ TwitterKilledTurkiAlJasser# (به معنی توئیتر الجاسر را کشت) برای انتقاد از نقش توئیتر در کشته شدن این روزنامه‌نگار استفاده کرده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.