دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱

وزرای نفت اوپک: احتمال تعادل دوباره بازار نفت در ۲۰۱۹ وجود دارد

1

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک گفتند که انتظار دارند با اجرایی شدن توافق کاهش تولید، کاهش قیمت نفت در اوایل سال آینده میلادی متوقف و بازار دوباره متعادل شود .

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، وزرای نفت کشورهای اصلی عضو اوپک در روز یکشنبه گفتند که انتظار دارند با اجرایی شدن توافق کاهش تولید، روند کاهش قیمت در اوایل سال آینده میلادی متوقف شود و بازار دوباره تعادل خود را به دست آورد . 

قیمت نفت از اوایل اکتبر به خاطر ترس از عرضه بیش از حد نفت و کاهش تقاضای جهانی بیش از ۳۶ درصد کاهش یافت و ۵۴ دلار (۴۷ یورو) در هر بشکه معامله شد.

سهیل المزروعی، رئیس اوپک و وزیر نفت امارات گفت که عرضه اضافی در بازار نفت در مقایسه با ۲۰۱۷ کم است و انتظار دارد تا یکی دو ماه آینده از بین برود .

مزروعی طی یک کنفرانس خبری در کویت گفت:« طبق آمار، ما ۲۶ میلیون بشکه نفت اضافی داریم. این مقدار در اوایل ۲۰۱۷ ، ۳۴۰ میلیون بشکه بود».

«من فکر می کنم که به راحتی می‌توانیم این مازاد تولید را از بین ببریم و طی دو تا سه ماه آینده و در سه ماهه اول سال آینده میلادی به تعادل بازار برسیم».

اوپک گروهی از کشور های تولید کننده نفت است که مدتهاست تولید این کالا را در دست دارد تا قیمت آن را به نفع کشورهای عضو تعیین کند؛ اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک در اوایل دسامبر تصمیم گرفتند تولید نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز از ماه ژانویه کاهش دهند تا قیمت نفت بالا برود .

مزروعی گفت در ماه‌های اخیر بیش از نیاز بازار نفت عرضه شده است در حالی که تحریم های آمریکا علیه ایران تأثیری کمتر از حد انتظار بر صادرات نفت این کشور داشته‌اند؛ ثامر الغضبان وزیر نفت عراق گفت که توافقی بین تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک وجود دارد که برای متعادل کردن دوباره بازار به این قرارداد متعهد بمانند.

وی گفت قرارداد جدید تا ۶ ماه اعتبار دارد و وزرای نفت کشورها در ماه آوریل گرد هم می آیند تا تاثیر این کاهش ها را بررسی کنند.

قضبان گفت به اعتقاد او اقدامات جدید تولیدکنندگان روند کاهش قیمت را متوقف میکند .

مزروعی گفت که تولیدکنندگان آماده اند در صورت متعادل نشدن بازار، این قرارداد را تجدید کنند یا مقدار کاهش تولید را بیشتر کنند .

او گفت اگر کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز کافی نباشد، ما در مورد مقدار جدید کاهش تصمیم میگیریم .

تولیدکنندگان نفت طی نشست ماه آوریل همچنین انتظار دارند قراردادی بلندمدت برای رسمی کردن یک همکاری بین اعضای اوپک و غیر اوپک در مورد تولید نفت امضا کنند .

اوپک اخیراً همکاری نزدیکی با روسیه و سایر تولیدکنندگان غیر اوپک داشته و هدف آن کنترل بیشتر تولید نفت و قیمت نهایی آن است .

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.