سه‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶

رأی دیوان عدالت برای واریز ۶۳۴ میلیارد تومان سهم دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان

ب

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از رای دیوان عدالت اداری به نفع معلمان برای واریز سهم دولت به صندوق خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در یک نشست با اشاره به اینکه ما امانت‌دار معلمان هستیم و باید در شرایط مختلف سرمایه آنها را حفظ کنیم، اظهار کرد: مهمترین ذینفعان صندوق فرهنگیان هستند و هر چه بیشتر در جریان تصمیم گیری‌ها قرار بگیرند به نفع صندوق است و باید شفافیت ایجاد کنیم.

وی افزود: هیچ خواسته‌ای را فی‌البداهه نمی‌توانیم روی میز هیئت مدیره قرار دهیم و باید بر روی آن کار کارشناسی انجام شود. کمیته سرمایه‌گذاری باید تمام سرمایه گذاری‌ها را بررسی کند و بعد از بررسی کارشناسی و چکش کاری به هیئت مدیره برود. برای خرید پروژه سپهر نزدیک سه ماه مطالعه کردیم و امسال ارزش سهام آن به قیمت سه برابر خرید آن است. در گذشته برخی پروژه‌ها بدون کار کارشناسی خریداری می‌شد که زیان به همراه داشت.

نیکدل با تاکید بر فرهنگ سازمانی بیان کرد: باید نهادهایی درست کنیم و سیستم‌هایی در صندوق حاکم کنیم که متکی بر افراد نباشد و شفافیت باید نهادینه شود خیلی مهم است که تصمیمات را با همکاران مطرح کنیم و فلسفه آن تشریح  که از حالت دستوری خارج شود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بیان کرد: هر ماه از حقوق معلم کسر می‌شود و معادل آن را دولت باید در بودجه سالیانه در نظر بگیرد و تا پایان برنامه چهارم دولت تمام سهم خود را لحاظ کرد و به هر دلیلی در سال های اخیر 5 درصد از حقوق معلمان کسر نشده است در حالیکه قانون این را اجازه می‌دهد و 1.2 درصد از حقوق معلمان کسر شده است.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه سهم دولت حذف شد و از سال 76 برای سایر کارکنان دولت 2.5 درصد از حقوق آنها و 2.5 درصد سهم دولت کسر و هر ماه به حساب پس انداز آنها واریز می‌شود اما به معلمان که رسید گفتند خودشان صندوق دارند و برای آنها مبلغی را در نظر نگرفتند در حالیکه برخی معلمان اصلا عضو صندوق ذخیره نیستند به همین دلیل از مدیران استانی می‌خواهیم کار تبلیغاتی کنند که تمام معلمان عضو صندوق شوند که این به ضررشان نشود.

نیکدل گفت: برای پیگیری سهم دولت به دستور آقای فانی  به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کنند اما رد می‌شود چون می‌گویند صندوق دولتی است. در 16 خرداد 96 درخواست اعمال ماده 79 برای ورود رئیس دیوان به حکم‌ صادره را داشتیم که کارشناسان بررسی کردند و گفتند صندوق دولتی نیست و در 30 تیر 97 با کمک نماینده‌های مجلس که آموزش و پرورشی هستند و امضا و طومار معلمان و تعامل با مجلس و دیوان رای دولتی بودن صندوق منتفی شد و در تاریخ 15 دی 97 از دیوان رای گرفتیم و دولت و سازمان برنامه موظف به پرداخت دیون برنامه پنجم شدند.

وی افزود: معلمانی که بازنشسته شده‌اند این دیون به حسابشان واریز خواهد شد و برای معلمان شاغل نیز این دیون به حسابشان واریز می‌شود البته معلمانی که بازنشسته می‌شوند می‌توانند همچنان در صندوق بمانند و امیدواریم تا اواسط سال آینده شرکت پتروشیمی خاورمیانه رونمایی شود و پتروشیمی سبلان نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری می‌رسد و این دو پتروشیمی سالانه سه هزار  میلیارد تومان به سود صندوق اضافه خواهند کرد و تا به بهره برداری نرسد نمی‌توانیم سود آن را به بازنشسته‌ها بدهیم به همین دلیل می‌گویم صبر کنند تا سود این را هم بگیرند.

وی در پایان تاکید کرد: 634 میلیارد  تومان با این رای دولت باید از دیوان عدالت اداری مطالبه کنیم و اگر معلمان 5 درصد از حقوق خود را واریز می‌کردند این رقم به سه هزار میلیارد تومان می‌رسید و الان 100 هزار معلم سهم خود را به 5 درصد افزایش داده‌اند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.