شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳

اهمیت عدالت اجتماعی از منظر حضرت زهرا(س)

فاطمه

یک کارشناس مذهبی به تشریح بحث عدالت اجتماعی از نگاه حضرت فاطمه زهرا(س) در خطبه فدکیه پرداخت.

به گزارش قدس آنلاین حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی خیرآبادی ، پیرامون موضوع «عدالت اجتماعی» در خطبه فدکیه اظهار کرد: خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) فرازهای مختلفی دارد که بسیاری از مواقع، نویسندگان و محققان به آن پرداخته و نیز می‌پردازند. به طور مثال آن حضرت به بیان فلسفه ایمان، جهاد، حج، نماز و روزه پرداخته‌اند. اما نکته‌ای که به نظر من کمتر به آن توجه شده و نیز مساله امروز ما را در بر می‌گیرد، این نکته است که حضرت بحث عدالت را مطرح می‌کنند و پس از آن که به موضوعات اشاره شده می‌پردازند، فراگیر شدن عدالت را مد نظر قرار می‌دهند.

وی افزود: این عدالتی که گفته می‌شود، طبعا عدالت خداوند نیست؛ به این خاطر که موضوعات قبلی پرداخته شده نیز همچون نماز، جهاد و غیره مربوط به مردم است. لذا این عدالت یک عدالت فردی نیز نیست و اساسا عدالت نسبت به فرد شاید چندان معنا و مفهوم نداشته باشد؛ بلکه عدالت اجتماعی مد نظر است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: عدالت اجتماعی به این معناست که مردم در یک جامعه از یک عدالت فراگیر، گسترده و بالسویه بهره‌مند و برخوردار باشند و شکاف طبقاتی به آن معنا که امروز گفته می‌شود، وجود نداشته باشد. البته این نکته که در هر جامعه‌ای فراز و فرودهایی وجود دارد، طبیعی است. اما این که با دروغ، غارت‌گری، استضعاف و بهره‌کشی مردم، کسانی بخواهند ثروت عمومی را تصاحب کرده و در نتیجه‌ عده‌ای از حقوق اولیه و اصلی خود باز بمانند، مد نظر حضرت زهرا(س) بوده و ایشان بر آن پافشاری کرده‌اند که نباید از چنین عدالتی غافل بود و حکومت نیز نباید کاری کند که مردم از این عدالت اجتماعی بی‌بهره باشند. لذا دولت، خدمت‌گزاران و حاکمان نباید کسانی باشند که نسبت به ایجاد عدالت و گرفتن حق مظلومین بی‌توجه بوده و در نتیجه غفلت از آن، ازهم‌پاشیدگی جامعه، قیام‌ها، انقلاب‌ها و شورش‌ها که معمولا و عمدتا رگ و ریشه چنین مسائلی را در خود دارد، رخ خواهد داد.

خیرآبادی خاطرنشان کرد: حضرت صدیقه طاهره(س) بیش از ۱۴ قرن پیش، زمانی که از اسلام سخن می‌گوید، هیچگاه تنها به مسائل فردی چون نماز، روزه و جنبه‌های فردی آن اشاره نمی‌کند؛ بلکه به مردم، جامعه و بیش از آن به حکومت‌داران سفارش می‌کند که از عدالت اجتماعی و ایجاد آن برای جامعه نباید غفلت کنند که در نتیجه این غفلت، امنیت از بین خواهد رفت و به دنبال آن، فضای جامعه اسلامی آلوده شده و باید منتظر شورش‌ها، نافرمانی‌ها، بی‌فرهنگی‌ها و دیگر مسائل بود.

وی با اشاره به این که امروزه هم جامعه ما به وضوح این امر را می‌بیند، افزود: آنچه یک جامعه را رنج داده و برای آن مشکل ایجاد می‌کند، چنین نابسامانی‌ها و بی‌عدالتی‌های اجتماعی است که در آن به چشم می‌خورد.

منیع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.