یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸

خشکسالی همچنان دریاچه بزنگان سرخس را تهدید می‌کند

دریاچه بزنگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی گفت: دریاچه بزنگان مورد تهدید خشکسالی بوده و تمهیدات لازم برای نجات آن اندیشیده شده است.

به گزارش قدس آنلاین ؛ تورج همتی اظهار داشت: دریاچه بزنگان مورد تهدید خشکسالی بوده و فاقد امکانات و شرایط مطلوب زیست محیطی شده است، این امر سبب کاهش توان مقاومت دریاچه در مقابل پدیده‌های طبیعی شده است، سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفاظت از تالاب‌ها و دریاچه‌ها امور متعددی را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست از این منطقه در مقابل مشکلات نشأت گرفته از گرد و غبار و پسماندها محافظت می‌کند اما احتیج به نیروی بیشتری است، باید تمامی متولیان تلاش خود را برای حفاظت از آن به کار ببرند، باید بزنگان احیاء شود و با عنوان تالاب شمال شرق کشور جاری باشد.

همتی ادامه داد: در صورت بازگرداندن بزنگان به حالت اولیه می‌توانیم تاثیر آن در محیط زیست را مشاهده کنیم، در صورت همکاری مسئولان شرایط بزنگان به شرایط قبل باز می‌گردد، در حال حاضر هوای این منطقه بسیار گرم شده است، یکی از مشکلات به وجود آمده در راستای کاهش آب بزنگان، رشد بی رویه دیم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: مسیر کشت آن تا کوه‌های بزنگان راه یافته و این مورد تبعات بدی را در پیش رو دارد، این امر سبب ایجاد فرسایش خاک می‌شود، مسئولان برای جلوگیری از پیشامدهای نامطلوب در این منطقه پای کار بیایند.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی این منطقه سبب کم شدن میزان سیلاب‌های فصلی و نرسیدن آب به چشمه‌های بالا می‌شود، این امر شدیداً محیط زیست را تهدید می‌کند، بزنگان در حال حاضر منبع آبی نداشته و از هیچ منطقه‌ای سرچشمه نمی‌گیرد.

همتی بیان کرد: از دیگر مشکلات این منطقه می‌توان به ورود لای توسط سیلاب‌های فصلی اشاره کرد، در حال حاضر کم آبی شدیدی در چشمه‌های "گل‌بی‌بی" و "کرق"، دو چشمه تغذیه‌ای دریاچه بزنگان قابل مشاهده است، در صورت خشک شدن آنها این دریاچه از هیچ منبعی نمی‌تواند آب وارد کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.