سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵

مدیرعامل انتقال خون ایران مطرح کرد

اهدای ۵۰ میلیون واحد خون در کشور

خون

مدیرعامل انتقال خون ایران با اشاره به اینکه از بدو تأسیس سازمان انتقال خون تا خرداد سال آینده آمار تجمیع اهدای خون در کشور به ۵۰ میلیون واحد می‌رسد، گفت: هیچ فوتی ناشی از کمبود خون در کشور نداشته‌ایم.

به گزارش قدس آنلاین؛ علی‌اکبر پورفتح‌الله در ارتباط با سلامت خون، اظهار داشت: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی سالانه ۱۵۰ هزار مرگ مادر باردار به دلیل عدم دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی در جهان داریم و این در حالی است که در کشور ما هیچ پدیده مرگ مادر و فرزند به دلیل کمبود خون وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه سلامت خون‌های تزریقی به دلیل اینکه یک فرآورده بیولوژیک پیچیده است بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود، گفت: ایران از لحاظ سلامت و کیفیت خون جایگاه بسیار خوبی در سازمان بهداشت جهانی برای منطقه امرو دارد.

مدیرعامل انتقال خون ایران با بیان اینکه اهدای خون در کشور ما داوطلبانه و بدون هیچ چشم‌داشتی صورت می‌گیرد، گفت: این مسأله باعث می‌شود تا افراد نسبت به سلامت خونشان احساس مسئولیت کنند و بیش از ده سال است که به شاخص صد درصدی اهدای خون داوطلبانه رسیده‌ایم.

وی بیان داشت: میزان اهدای خون در کشور ما ۲۷ واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است و این رقم در کشورهای پیشرفته و صنعتی ۳۳ واحد و در کشورهای شاخص رشد متوسط ۱۳ واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است. بنابراین ما دو برابر نرم کشورهای شاخص متوسط اهدای خون داریم.

پورفتح‌الله گفت: از بدو تأسیس سازمان انتقال خون تا خرداد سال آینده آمار تجمیع اهدای خون در کشور به ۵۰ میلیون واحد می‌رسد که این میزان اهدای خون‌های فرآوری شده و تبدیل آن به فرآورده‌های خونی است.

مدیرعامل انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: این مسأله در منطقه قابل مقایسه نیست و ما از طرف بهداشت جهانی ژنو مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی برای منطقه امرو در زمینه سلامت و کیفیت خون انتخاب شده‌ایم.

وی گفت: برای کشورهای دیگر اهدای خون نداریم چرا که حفظ زنجیره سرد مشکل است بنابراین جابه‌جایی صورت نمی‌گیرد از طرفی نیازی به خون‌های خارج از کشور نداریم و دو سوم از داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تهیه می‌شود.

پورفتح‌الله در ادامه به کاهش مراجعه به پایگاه‌های اهدای خون در اسفند ماه اشاره کرد و گفت: متأسفانه علی‌رغم افزایش حجم جراحی‌ها در سه هفته اول اسفند میزان اهدا کاهش یافته که ضرورت دارد این مسأله مورد توجه مردم قرار گیرد. البته ما این موضوع را مدیریت کردیم ولی ایام نوروز نگرانی داریم چرا که در تعطیلات عید به دلیل افزایش سفر و حجم حوادث جاده‌ای نیاز به مصرف خون بیشتر می‌شود.

مدیرعامل انتقال خون ایران به پویش چهارشنبه‌سوری با عنوان سرخی تو از من توسط اهداکنندگان خون اشاره کرد و گفت: مردم می‌توانند در این زمان جهت اهدای خون به پایگاه‌های اهدای خون مراجعه کرده و به این پویش بپیوندند.

وی خاطرنشان کرد: حجم زیادی از اهداکنندگان خون در کشور را کسانی تشکیل می‌دهند که از زمان جنگ تحمیلی نسبت به این مسأله اقدام کرده و اکنون به دوران معافیت از اهدا به دلیل افزایش سن قرار گرفتند بنابراین ضرورت دارد جوانان بیشتری جهت اهدای خون مستمر اقدام کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.