شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲

پمپئو: اجازه نخواهیم داد ریاض قدرت هسته‌ای داشته باشد و اسرائیل را تهدید کند

پمپئو

وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه گفته که واشنگتن علی‌رغم همکاری‌ها با ریاض در زمینه انرژی هسته‌ای اجازه نخواهد داد که عربستان سعودی به قدرت هسته‌ای تبدیل شود.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» درباره توافق محرمانه اخیر واشنگتن با عربستان سعودی در زمینه انرژی هسته‌ای اظهارنظر کرد و گفت: «ما اجازه نخواهیم داد که عربستان سعودی به قدرت هسته‌ای تبدیل شود».

مجری این شبکه آمریکایی از وزیر خارجه کشور خود سوال کرد: «می‌خواهم سوالی سریع درباره عربستان سعودی بپرسم. ۶ ماه از کشتن جمال خاشقچی ستون‌نویس واشنگتن پُست گذشته است. این هفته اولین تصاویر از ریاض و آنچه که اولین راکتور هسته‌ای عربستان سعودی است، منتشر شد، رآکتوری که کار احداثش تقریبا تمام شده است. آیا ایالات متحده قرار است به عربستان سعودی اجازه دهد که به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود؟».

وزیر خارجه آمریکا در جواب گفت: «ما در این دولت (دولت ترامپ) درباره این موضوع دو سال است که از نزدیک در حال کار کردن هستیم. من نمی‌توانم به شما بگویم که مذاکرات در حال حاضر به کجا رسیده چرا که این موضوع همچنان در حال پیگیری است».

پمپئو در ادامه پاسخگویی به این سوال، بدون اشاره به اذعان مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و ادامه پایبندی این کشور به برجام علیرغم خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق بین‌المللی، مدعی شد که برجام مسیر ایران را به سمت سلاح‌های هسته‌ای هموار می‌کرد.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: «البته اشتباه نکنید، ما فقط خواستار این بودیم که دولت قبلی (باراک اوباما) تهدید (برنامه هسته‌ای) جمهوری اسلامی ایران را جدی می‌گرفت، آنها توافقی کردند که ایران را در مسیر سلاح‌های هسته‌ای قرار می‌دهد».

مجری سی‌بی‌اس سوال کرد: «خوب با این توصیفات، آیا اکنون اینکه عربستان سعودی قدرت هسته‌ای داشته باشد، موضوعی مورد تایید شما است؟ »

پمپئو در جواب گفت: «ما اجازه نخواهیم داد که چنین چیزی اتفاق بیفتد (عربستان سعودی قدرت هسته‌ای داشته باشد)، ما در هیچ کجای جهان اجازه این کار را نخواهیم داد. رئیس‌جمهور (ترامپ) تهدید گسترش (سلاح هسته‌ای) را درک می‌کند. ما هرگز یک چک ۱۵۰ میلیون دلاری برای سعودی‌ها نخواهیم نوشت و هرگز به آنها ظرفیتی که در زمینه سلاح‌های هسته‌ای تهدیدی برای اسرائیل و آمریکا باشد، نخواهیم داد».

اظهارات وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح شده که هشتم فروردین ماه خبرگزاری رویترز گزارش داد بر اساس سندی که رؤیت کرده، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا ۶ مجوز محرمانه به شرکت‌های آمریکایی برای فروش فناوری هسته‌ای و کمک به عربستان سعودی در این زمینه را تأیید کرده است.

پانزدهم فروردین هم روزنامه «گاردین» با استناد به تصاویر ماهواره‌ای تازه‌ منتشر شده، نوشته که ساخت اولین رآکتور اتمی عربستان سعودی تا چند ماه آینده به پایان می‌رسد، آن هم در حالی که ریاض هنوز برای پذیرش مفاد پادمان‌های حفاظتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام آمادگی نکرده است.

این رآکتور اتمی در شهرک دانش و فناوری «ملک عبدالعزیز» در حومه ریاض واقع شده و به گفته «رابرت کلی» مدیر پیشین بازرسی‌های هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک رآکتور کوچک تحقیقاتی ۳۰ کیلو واتی است که فاصله چندانی تا تکمیل شدن ندارد.

پس از افشای اینکه وزیر انرژی آمریکا مجوز فروش فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی را صادر کرده، سناتورهای آمریکایی دولت این کشور را برای انتشار جزئیات این توافق تحت فشار قرار داده‌اند.

سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات در نامه‌ای خطاب به وزیر انرژی آمریکا، افشای جزئیات صدور مجوز برای شرکت‌ها به منظور فروش فناوری انرژی هسته‌ای به عربستان سعودی را درخواست کردند.

«باب منندز» سناتور دموکرات و «مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه در این نامه‌ اعلام کردند که عربستان سعودی در «بسیاری از اقدامات و اظهار نظرات بسیار مشکل‌آفرین دخیل بوده است و این زنگ خطر را در کنگره به صدا درآورده است» (جزئیات بیشتر).

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.