دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹

تولیت آستان قدس رضوی:

رابطه مردم ایران و افغانستان فراتر از همسایگی و کاملاً برادرانه است

احمد مروی

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با جمعی از علما، اساتید، نخبگان و فعالان فرهنگی افغانستان گفت: رابطه مردم ایران و افغانستان فراتر از همسایگی و کاملاً برادرانه است.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در این دیدار که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: در طول تاریخ دست‌های استعمارگر به ویژه انگلیسی‌ها تلاش زیادی کردند که بین مردم ایران و افغانستان درگیری و اختلاف ایجاد کنند و در مقاطعی نیز موفق شدند با تحریک حاکمان به این هدف دست یابند، اما پیوندهای ریشه‌دار میان دو ملت، موجب شد آنچه پایدار بماند صمیمیت و برادری باشد نه اختلاف‌های تحمیلی.

وی با بیان اینکه امروز نیز یکی از اهداف بیگانگان از ایجاد ناامنی در افغانستان فاصله انداختن میان همسایگان است، اظهار کرد: ما همواره مردم افغانستان را به سخت‌کوشی، صبوری و قناعت شناخته‌ایم و این روحیات وقتی به شکل جمعی در می‌آید بسیار قیمتی است.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: افغانستانی‌ها در عین اینکه صبور و قانع هستند، اما هی چگاه اشغالگری و استعمار را تحمل نکرده‌اند و هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان بماند. انگلیسی‌ها نزدیک یک قرن، هندوستان را اشغال و بر آن حکومت کردند، اما در افغانستان شکست خوردند و اخراج شدند. در دهه‌های اخیر نیز مجاهدین افغانستانی درس خوبی به اشغالگران شوروی دادند. جمهوری اسلامی ایران نیز در این مقاومت، در کنار برادران افغانستانی خود بود.

حجت الاسلام والمسلمین مروی خاطرنشان کرد: روحیه سلحشورانه فاطمیون در دفاع از حرم و حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام، برخاسته از همین روحیه مجاهدانه افغانستانی‌ها در مبارزه با ظلم و اشغالگری و ریشه‌دار در ارادت آنان به اسلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام است.

وی با تاکید بر اینکه افغانستان از لحاظ فرهنگی حقیقتاً در قله است، گفت: بسیاری از کتاب‌های مهم اسلامی را در طول تاریخ افغانستانی‌ها نوشته‌اند، البته آن زمان کشور افغانستان وجود نداشته است ولی ساکنان همین مناطق چنین نبوغی از خود نشان داده‌اند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه مشهد مقدس به عنوان قطب فرهنگی و زیارتی منطقه مرکز مهمی برای تبادلات فرهنگی و دینی ایران و افغانستان بوده و هست، گفت: حمایت از مهاجران افغانستانی وظیفه انسانی و دینی است و در این زمینه دستور مهم رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر ثبت نام از دانش آموزان افغانستانی یک الگوی واضح عملی است.

حجت الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام متعلق به همه مسلمانان است؛ بنابراین عزیزان افغانستانی نیز این مکان مقدس را از آن خود بدانند و برای خادمی آستان مقدس حضرت رضا علیه‌السلام، ظرفیت‌ها، اندیشه‌ها و توانایی‌های خود را بیش از پیش به میدان بیاورند.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.