شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در البرز اجرا شد

آگاهی راه مقابله با"بیماری خاموش"

البرز

البرز- طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در حالی همزمان با سراسر کشور در استان البرز آغاز شده که بررسی های میدانی از استقبال مردم از آن برای مقابله با بیماری خاموش وکشنده فشار خون بالا حکایت دارد.

به گزارش قدس آنلاین، پایگاه های ثابت وسیار دانشگاه علوم پزشکی البرز از روز گذشته فعالیت رسمی خود را برای پایش فشار خون شهروندان آغاز کرده اند و ازصبح امروز شنبه وبا افزایش تردد در شهر و شروع هفته کاری مراجعه به این پایگاه ها افزایش یافته است.

برای نمونه یکی از پایگاه های سیار مستقر در تقاطع آیت الله طالقانی کرج با حضور و استقبال شهروندان مواجه شده و مردم برای آگاهی از فشار خون خود و کسب مشاوره های لازم مراجعه کرده اند.

در این طرح قرار است افرادی که اطلاعی از فشار خون بالای خود ندارند شناسایی و آموزش های لازم جهت پیشگیری از بیماری های ناشی از فشار خون به آنها داده می شود.

یکی از شهروندان که برای سنجش میزان فشار خون خود مراجعه کرده در ارتباط با این طرح گفت: از طریق تلویزیون مطلع شدم قرار است چنین طرحی به شکل رایگان اجرا شود و با حضور در مرکز شهر وپس از مواجهه با پایگاه سیار سنجش فشار خون به آن مراجعه کردم.

وی افزود: اجرای این چنین طرح هایی با توجه به سبک زندگی مردم و نوع تغذیه افراد بسیار ارزشمند است و می تواند از تبعات ناخوشایندی که فشار خون بالا دارد پیشگیری کند.

خانمی هم که در بخش بانوان منتظر رسیدن نوبت خود برای سنجش فشار خون خود بود نیز با ابراز رضایت از اجرای این طرح گفت: خوشبختانه اطلاع رسانی گسترده ای از طریق رسانه های جمعی برای مشارکت مردم در این طرح انجام شده و استقبال مردم گواه آن است.

وی ادامه داد: اطلاع دارم که فشار خون بالا چه خطراتی دارد ومتاسفانه از این بابت یکی از نزدیکانم دچار مشکلات حادی شده است بنابراین برای سنجش فشار خون مراجعه کردم و به خانواده و فرزندانم نیز تاکید کرده ام این کار را انجام دهند.

درهمین ارتباط معاون اجرایی مرکز بهداشت استان البرز با اشاره به آغاز این طرح از ۱۷ خردادماه گفت: این طرح ملی تا ۱۵ تیر ماه ادامه خواهدداشت و سامانه ای برای ثبت فشار خون نیز فعال است.

دکتر سعید محمدی به اهمیت این طرح اشاره کرد و گفت: مقرر شده است تاتمامی افراد بالای ۳۰ سال فشار خون آنها اندازه گیری شود و اگر از فشار خون بالای خود اطلاعی ندارند مطلع و تحت درمان قرار بگیرند چراکه افراد بالای ۳۰ سال که حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند بایستی فشار خون آنها اندازه گیری و شناسایی شوند.

محمدی در ادامه گفت: افرادی که اطلاعی از فشار خون بالای خود ندارند شناسایی و آموزش های لازم جهت پیشگیری از بیماری های ناشی از فشار خون داده می شود.

وی  با اشاره به اینکه امیدواریم این طرح در زمان مقرر که تعیین شده به خوبی اجرا شود، گفت: همه پایگاه های بهداشت، مراکز تحت پوشش ودانشگاه ها پزشکان مستقر هستند و از تمام مراجعین فشار خون گرفته می شود و در سامانه ثبت می شود و کسانی که فشار خون مشکوک داشته باشند توصیه های لازم داده می شود.

معاون اجرایی مرکز بهداشت استان البرز بیان کرد: اگر فشار خون افراد بین ۱۴ تا ۱۸ باشد فشار خون خفیف دارند و اگر بالای ۱۸ و ۲۰ باشد به طور اورژانسی به مراکز درمانی ارجاع می شوند تا تحت درمان قرار بگیرند.

محمدی با اعلام اینکه این طرح در ۳۵۰ مرکز و پایگاه بهداشت اجرا خواهد شد، گفت: چند پایگاه ثابت در چند ایستگاه پر تردد در کرج از جمله ایستگاه مترو  وچهاررا طالقانی کرج نیز برای سنجش مستقرمی شوند.

وی اضافه کرد: تیم های سیار در نمایشگاه ها، نماز جمعه و در پارک ها نیز مستقرمی شوند همچنین درصنوف کارگری، سایر صنوف، نهادها و ادارات نیز این تیم سیار حضور خواهند داشت و غربالگری فشار خون را انجام می دهند.

محمدی در پایان با تاکید بر اینکه خواهشمندیم شهروندان از این فرصت استفاده کنند واز فشار خون خود مطلع شوند، گفت: در این طرح افرادی که غربالگری می شوند ویزیت پزشک و شروع درمان رایگان است چراکه خیلی از افراد برای برنامه درمانی اولیه به پزشک مراجعه نمی کنند و این فرصتی خوبی برای آنها خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.