یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵

معاون تولید و پشتیبانی انجمن سینمای جوانان ایران:

تداوم جشنواره فیلم روستا سبب تأثیرگذاری در عرصه فیلم سازی می شود

رصافی

خراسان شمالی- معاون تولید و پشتیبانی انجمن سینمای جوانان ایران با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر که در بجنورد برگزار می شود، بر تداوم و برنامه ریزی درست این جشنواره به منظور تأثیرگذاری هرچه بیشتر آن در عرصه فیلم سازی تأکید کرد.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ آرش رصافی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر در بجنورد، اظهار داشت: اگر جشنواره ای با شرایط درست و استاندارد در زمینه فیلم کوتاه برگزار شود یک مزیت است چرا که فیلم های کوتاه امکان نمایش خواهند داشت.

رصافی تصریح کرد: دومین مزیت که می تواند ویژگی مثبت جشنواره باشد، مضمون و موضوع آن است، چرا که به دلایل مختلف گرایش فیلم سازان به سمت موضوعاتی که مربوط به سیاست گذاری اصلی این جشنواره و فرهنگ روستا و عشایر است تا کنون کمتر بوده.

وی با بیان اینکه تا کنون کمتر شاهد تولید فیلم در این زمینه ها بوده ایم و به نوعی کمبود چنین آثاری احساس می شود، افزود: سال های دور جشنواره ای به شکل مداوم برگزار می شد با عنوان جشنواره روستا و شرایطی را ایجاد کرده بود که فیلم سازان به سمت این موضوع می رفتند و به آن علاقه نشان می دادند.

وی تصریح کرد: اما این جشنواره به هر دلیلی نتوانست ادامه پیدا کند و پس از آن، دیگر جشنواره های موضوعی که برگزار شد یا هنوز هم برگزار می شود، کمتر به سمت موضوعات روستا و عشایر رفتند و به همین دلیل اشتیاق فیلم سازان نیز برای پرداختن به این موضوعات کمتر شد.

وی گفت: در دوره هایی از جمله دهه ٧٠، شاهد فیلم های خوب در زمینه روستا و فرهنگ موجود در مناطق مختلف ایران بودیم ولی این قدم ها به تدریج به فیلم هایی با موضوعات شهری و آپارتمانی و نظیر آن تبدیل شد.

رصافی با بیان اینکه در سال های اخیر رنگ و بوی متنوعی که در فرهنگ روستایی و مسائل مربوط به قوم های مختلف وجود دارد در فیلم ها کمرنگ شده است، اظهار داشت: جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر که در بجنورد قرار است برگزار شود، می تواند این روند را دوباره احیاء کند و اگر این جشنواره بتواند به شکل مداوم و با اهداف بلند مدت و با برنامه ریزی درست به حیات خود ادامه دهد و شورای سیاست گذاری مناسبی داشته باشد، تأثیر بسیار مثبتی بر جشنواره های موضوعی و عرصه فیلم سازی خواهد گذاشت.

گفتنی است؛نخستین جشنواره ملی فیلم روستا و عشایر خراسان شمالی ۱۴ تا ۱۷ تیرماه سال جاری برگزار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.