پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۶

۵ عامل خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس

گیربکس یکی از مهم‌ترین عناصر سیستم انتقال قدرت در خودروها است و وظیفه آن چه در انواع دنده ای و چه در مدل های مختلف اتوماتیک به حرکت در آوردن خودرو است.

به گزارش قدس آنلاین خودروبانک نوشت: طرفداران گیربکس های دنده ای چندان تمایلی نسبت جعبه دنده های اتوماتیک نشان نداده و به عقیده آن ها استفاده ساده و بازدهی بالایی گیربکس دنده‌ ای بیش از هر مزیت دیگری در گیربکس های اتوماتیک ارزش دارد. 

گیربکس های اتوماتیک این روزها به وفور بر روی خودروهای لوکس و نیمه لوکس قرار داشته و حتی بسیاری از افراد نیز به دلیل راحتی بیشتر آن ها اقدام به اضافه کردن این نوع گیربکس ها به خودروی خود می کنند. در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته‌ی مهم، می‌توان از هزینه‌های سرسام‌آور تعمیرات این نوع گیربکس پیشگیری کرده و عمر طولانی آن را تا دو برابر تضمین کرد. 

در ادامه با ما همراه باشید تا با ۵ عامل که سبب خراب شدن گیربکس اتوماتیک خودرو می‌شود آشنا می‌شویم:

۱-عدم تعویض حالت گیربکس در زمان حرکت
در هنگام حرکت با این نوع گیربکس از تعویض حالت آن خودداری کنید و برای تعویض حالت ابتدا ایستاده، پس از فشار دادن ترمز حالت جعبه دنده را عوض کنید.

۲-در حالت خلاص رانندگی نکنید
انجام این کار نه تنها سبب آسیب رساندن به گیربکس می‌شود بلکه ممکن است عامل ایجاد حادثه نیز شود چرا که کنترل خودرو در حالت خلاص سخت تر است.

۳-در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید
هرگز به بهانۀ شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید. این عمل می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به گیربکس‌های اتوماتیک وارد کند.

۴-درگیر نکردن حالت پارک قبل از توقف کامل
اگر پیش از توقف کامل و در هنگام حرکت دنده را در حالت P قرار دهید احتمال شکستن پین متصل به شفت خروجی گیربکس وجود دارد. البته اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه‌ی انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمی‌دهند.

۵-عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس
پس از هر ۵۰ هزار کیلومتر یا گذشت ۲۴ ماه از سرویس قبلی بهتر است سطح روغن گیربکس چک شود. در صورتی که روغن به میزان ایده آل نباشد اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می‌رسند احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن‌ها وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.