دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳

ایراز نگرانی دییرکل سازمان ملل از افزایش ذخایر اورانیوم ایران

گوترش

دبیر کل سازمان ملل متحد دوشنبه به عبور ذخائر اورانیوم ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم واکنش نشان داد و گفت که این تصمیم به حفظ توافق کمک نخواهد کرد.

قدس آنلاین: سخنگوی «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد درباره عبور ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران از محدوده ۳۰۰ کیلوگرم معین‌شده در برجام ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی گوترش مدعی شده تصمیم تهران به حفظ توافق هسته‌ای و برخوردار شدن مردم ایران از عواید این توافق کمک نخواهد کرد. او همچنین گفته ضروری است که تمامی مسائل پیرامون توافق هسته‌ای با استفاده از مکانیسم‌های توافق مورد بررسی قرار گیرند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده تصمیم برای کاستن از تعهداتش ذیل این توافق بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق انجام خواهد شد و. به معنای خروج از برجام نیست.

کشورهای طرف برجام در بند ۲۶ متعهد شده‌اند «از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو کرده است» خودداری نمایند. در این بند همچنین آمده است: «ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.»

در بند ۳۶ هم آمده است: «ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد نمود.»

طبق گزارش رویترز، دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین از ایران خواسته است به اجرای تمامی تعهدات هسته‌ای خود ذیل توافق هسته‌ای ادامه دهد.  

اقدام ایران برای کاستن از تعهداتش ذیل برجام یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که دولت آمریکا با نقض یکجانبه تمامی تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

در فاصله این یک سال، دولت‌های اروپایی از اراده یا توان لازم برای عملی کردن وعده‌هایشان در خصوص جبران خروج آمریکا برخوردار نبوده‌اند و نتوانسته‌اند در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا ایستادگی کنند.

انتهای پیام/ 

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.