یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱

امکان زیارت از راه دور حرم مطهر رضوی در فضای مجازی

در راه عشق مرحله قرب و بُعد نیست

محمدحسین مروج کاشانی

مراسم تعویض گل‌های ضریح مطهر امام رضا علیه السلام

مدیر فرهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امکانات فراهم شده در فضای مجازی و پایگاه اینترنتی حرم مطهر رضوی شرایط زیارت از راه دور را بیش از پیش برای عاشقان بارگاه منور امام هشتم(ع) فراهم کرده است.

جواد هاشمی در این ارتباط به خبرنگار قدس آنلاین اظهار داشت: در پایگاه اینترنتی حرم مطهر رضوی (به نشانی haram.razavi.ir) و رضوی تی‌وی (پخش زنده تصاویر حرم مطهر امام هشتم(ع) به نشانی tv.razavi.ir ) موضوعاتی مانند: امام رضا(ع)، زیارت، سبک زندگی رضوی، انقلاب اسلامی، قرآن و عترت، برنامه‌های حرم مطهر رضوی، مسابقات و مراسم و... پیش‌بینی شده است و علاوه بر این در سامانه پخش زنده تصاویر حرم مطهر امام رضا(ع) امکان مشاهده زنده و مستقیم فضای روضه منوره و ضریح مقدس امام هشتم(ع)، گنبد مطهر، صحن‌های انقلاب اسلامی، آزادی، جمهوری اسلامی و جامع رضوی نیز فراهم شده است.

وی افزود: همچنین مراسم در حال برگزاری در حرم مطهر امام رضا (ع) به صورت برخط و مستقیم و زنده (آنلاین) شامل ادعیه مختلف (مانند: دعاهای کمیل، ندبه و توسل)، سخنرانی‌ها، نمازهای جماعت و مراسم خاص با توجه به مناسبت‌های ویژه مذهبی و ملی در تقویم تاریخ رسمی کشور برای بهره‌مندی زائران به‌ویژه زائران از راه دور مهیا شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: هدف از این اقدام ترویج سنت حسنه زیارت از راه دور (با توجه به موضوع معرفت و بصیرت به مقام امام معصوم(ع)) و بهره‌مندی از برنامه‌های حرم مطهر رضوی است.

وی با اشاره به روز ۲۳ ماه ذی‌القعده که روز زیارتی خاص حضرت رضا(ع) است، افزود: بسیاری از افراد و اقشار مختلف جامعه از جمله دانش‌آموزان، دانشجویان، بیماران، کارکنان، نیروهای مسلح، سربازان وظیفه، کارگران شیفتی در کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی و...    و همه افرادی که به هر دلیلی امکان تشرف و حضور مستقیم در بارگاه مطهر امام رئوف حضرت رضا(ع) را ندارند، می‌توانند در فضای مجازی و در شبکه‌های اجتماعی با مراجعه به نشانی HaramRazavi _ Bot@ به طور زنده و مستقیم تصویر روضه منوره و ضریح مطهر امام هشتم(ع) را دریافت و با گوش دادن به نوای دل‌انگیز صلوات خاصه حضرت رضا(ع) دل و جان خود را به یاد امام رئوف حضرت ثامن الحجج(ع) صفا بخشیده و ضمن نیت زیارت از راه دور به برکات و ثواب این زیارت نائل شده و همزمان هم دل‌نوشته خود را در این سامانه ثبت کنند.

هاشمی تأکید کرد: با این اقدام همه عاشقان و دلدادگان امام هشتم(ع) از طریق فضای مجازی و گوشی‌های تلفن همراه ارتباط معنوی با بارگاه مطهر امام رضا(ع) برقرار کرده و محدودیت حضور مستقیم آنان در ایام ویژه مانند روز زیارتی خاص حضرت رضا(ع) (۲۳ ماه ذی‌القعده) نباید تبدیل به محرومیت از برقراری این ارتباط شود.

وی یادآور شد: امکان ثبت زیارت نیابتی هم پیش از این در سامانه‌های اشاره شده راه‌اندازی شده بود و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار زیارت به نیابت از عاشقان بارگاه مطهر امام رضا(ع) از طریق این سامانه‌ها انجام می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.