چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰

استاندار خراسان رضوی:

جمعیت حاشیه شهر مشهد غربالگری می‌شوند/ دفاتر تسهیل‌گری افزایش یابد

غربالگری جمعیت حاشیه شهر

استاندار خراسان رضوی از تعهد شهرداری برای غربالگری دقیق جمعیت حاشیه شهر مشهد در مدت شش ماه خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، علی‌رضا رزم حسینی در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ساماندهی حاشیه شهر، شهرداری مشهد متعهد شده است که در مدت شش ماه نسبت به غربالگری دقیق جمعیت هدف در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی اقدام کند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی دستگاهای اجرایی آشنایی چندانی با ساختار جمعیت هدف ساماندهی حاشیه شهر مشهد ندارند و به همین دلیل تسریع در انجام غربالگری جمعیت، بیش از پیش ضرورت پیدا می‌کند.  
استاندار خراسان رضوی با اشاره به تعهد شهرداری مشهد برای راه اندازی ۶۶ دفتر تسهیل‌گری در حاشیه شهر، تصریح کرد: در مشهد با ۱.۵ میلیون حاشیه‌نشین تنها ۴ دفتر تسهیل‌گری وجود دارد در حالی که به دفاتر بیش‌تری نیاز است.
وی با بیان این‌که «هدف از راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری انجام یک کار صوری نیست»، خاطرنشان کرد: قرار نیست صوری کار کنیم، بهزیستی باید بداند که در یک محله چه تعداد معلول وجود دارد و در قبال آن‌ها چه وظیفه‌ای دارد.
رزم حسینی هم‌چنین با اشاره به برنامه‌ریزی انجام گرفته برای اجرای طرح نجات با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در برخی از محلات مشهد، گفت: تکالیف دستگاه‌های اجرایی در این طرح باید تا دو هفته آینده مشخص شود.
وی ادامه داد: هر یک از دستگاه‌ها و ادارات باید با وظایف خود در قبال آسیب‌های اجتماعی آشنا شوند و متناسب با آن برای کاهش شاخص‌ها در این حوزه برنامه‌ریزی انجام داده و در این راستا فعالیت کنند.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: سرعت رشد آسیب‌های اجتماعی فزاینده و بسیار بیش‌تر از سرعت اقداماتی است که ما در راستای کاهش این آسیب‌ها انجام می‌دهیم، بنابراین بدون برنامه‌ریزی دقیق نمی‌توان به صورت جدی با این مشکلات مقابله کرد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی هم در این جلسه، گفت: بر اساس ابلاغیه وزارت کشور نمایشگاه اقدامات و دستاوردهای ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مهرماه امسال برگزار می‌شود.
سیدحمید موسوی، افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه، معرفی اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی طی سه سال گذشته است.
وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی، ادامه داد: با افتتاح دفاتر جدید تسهیل‌گری در محلات هدف حاشیه شهر مشهد تا هفته آینده تعداد این دفاتر در مجموع به ۲۰ مورد افزایش می‌یابد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با بیان این‌که «دفتر تسهیل‌گری متشکل از شش عضو شامل کارشناسان شهرسازی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی است»، تصریح کرد: با مشارکت شهرداری مشهد تعداد دفاتر تسهیل‌گری در محلات حاشیه شهر تا شهریور ماه امسال به ۵۰ مورد خواهد رسید.
منبع: ایسنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.