چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در گفت و گو با قدس آنلاین:

احتمال ساخت شهرک های اقماری پس ازاجرای کمربند جنوبی مشهد / مخالف عملیاتی شدن پروژه ای هستم که مطالعات زیست محیطی ندارد

وحید اکرمی

تورج همتی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: وقتی برای یک بسته بندی کوچک مواد غذایی براساس قانون باید محیط زیست اظهار نظر کند، چگونه است که برای اجرای پروژه های به این عظمت هیچ استعلامی از این سازمان گرفته نمی شود؟

تورج همتی در گفت و گو با خبرنگار قدس آنلاین عنوان کرد: با توجه به اینکه در جنوب کلان شهر مشهد فضاهای زیستی و اکولوژیکی قرار گرفته اند، هر فعالیت عمرانی در ارتفاعات جنوبی این شهر باید با مطالعه دقیق و حساب شده صورت گیرد.

وی ادامه داد: ارتفاعات جنوب مشهد به بهبود محیط زیست مشهد کمک می کند. حفظ آنها بسیار مهم است چون این ارتفاعات ارزش بالایی برای ساکنان مشهد دارند. با هر فعالیتی که بدون مطالعه صورت گرفته و با اصول محیط زیستی ناسازگار باشد مخالفت خواهیم کرد.

همتی در خصوص اجرای پروژه کمربند جنوبی مشهد و احداث جاده گردشگری گفت: دراینگونه پروژه ها، باید مطالعات و پیوست های زیست محیطی انجام شود. اما تاکنون هیچ مطالعه ارزیابی محیط زیستی دریافت نکرده ایم. حتی پس از اینکه با توجه به مفاد قانون، به متولیان اعلام شد که باید مطالعات زیست محیطی انجام شده و تحویل این سازمان شود اما با این وجود هیچ گونه مطالعاتی بدست ما نرسیده است.

وی بیان داشت: تازمانی که این مطالعات وجود نداشته باشد و در اختیار این سازمان قرار نگیرد و در کارگروهی که تعریف شده، بررسی و تایید نشود، هیچگونه موافقتی با اجرای آن نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: البته باید در نظر داشت که لحاظ قراردادن مباحث زیست محیطی فقط یک بخش از این ماجراست. این گونه پروژه ها از دیگر زوایا از جمله تاثیر آنها بر فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... نیز مورد بررسی قرار می گیرند. لذا باید تمام این موارد مورد ارزیابی قرار گرفته و مشخص شود که تاثیرات مثبت آن بیشتر است یا منفی.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تاکید کرد: اما با نگاه صرف از دریچه محیط زیستی، با توجه به اینکه هیچ گزارشی مبنی بر وجود مطالعات زیست محیطی در مورد اجرای این پروژه ها تحویل این سازمان نشده است، با اجرای آن مخالفیم.

وی ابراز داشت: اگر روزی نتایج برآوردها اینگونه باشد که اجرای پروژه الزامی است، نظر محیط زیست آن است که اراضی اطراف این جاده به فضای سبز اختصاص یافته و حتی یک متر مربع از آن هم نباید تغییر کاربری دیگری پیدا کند.

وی تصریح کرد: یکی از نگرانی های محیط زیست این است که اجرای اینگونه پروژه ها در دل ارتفاعات جنوبی مشهد به احتمال زیاد، منجر به ایجاد جزایر مسکونی و شهرک سازی های اقماری خواهد شد و از هدف تعیین شده خارج می گردند.

وی اظهار کرد: جای تاسف است که متولیان امر ابتدا شروع به ساخت پروژه کرده و به اصطلاح کار را زخمی می کنند، سپس به سراغ محیط زیست می آیند. براساس قانون هر فعالیتی که در عرصه های سرزمینی صورت گیرد حتما باید قبل از اجرا از محیط زیست استعلام شود.

وی یادآور شد: وقتی برای یک بسته بندی کوچک مواد غذایی بر اساس قانون باید محیط زیست اظهار نظر کند، چگونه است که برای اجرای پروژه های به این عظمت هیچ استعلامی از این سازمان گرفته نمی شود؟

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.