جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴

آمریکا بزرگترین صادر کننده نفت جهان شد

نفت

واشنگتن ناچار شده است به دلیل مشکلات مالی و همچنین تامین جایگزین نفت ایران تولید خود را افزایش دهد اما با این حال بازار همچنان کشش نفت ایران را دارد و از سوی دیگر بدهی آمریکا نیز به شدت افزایش پیدا کرده است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: «شکوفایی تولید نفت شیل به آمریکا اجازه داده است تا در ماه ژوئن و پس از اینکه صادرات نفت این کشور از 3 میلیون بشکه در روز عبور کرد، به عربستان نزدیک شده و اندکی از آن به عنوان نخستین صادرکننده نفت در جهان پیشی بگیرد.»

این نهاد بین المللی با فرض اینکه هیچ شکستی در مذاکرات تجاری آمریکا و چین رخ ندهد و با در نظر گرفتن کاهش تنش های مربوط به ایران، برآورد خود برای رشد در تقاضا برای نفت در جهان در سال 2019 را در سطح روزانه 1.1 میلیون بشکه و برای سال بعد در سطح 1.3 میلیون بشکه در روز حفظ کرد.

صادرات نفت خام آمریکا بیش از 3 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن افزایش یافت زیرا عربستان تولید خود را به شدت کاهش داد و روسیه نیز با بحران آلودگی در یکی از مهم ترین خط لوله های صادراتی خود دست و پنجه نرم می کرد.

به گزارش فارس، متوسط تولید ماهانه کشورها ممکن است در بعضی ماه‌های سال افزایش یا کاهش چشمگیری داشته باشد اما میزان تولید کشورها عموما به صورت متوسط سالانه محاسبه می‌شود.

به نظر می رسد تولید غیراوپکی ها در سال 2020 به روزانه 2.3 میلیون بشکه افزایش یابد که 400 هزار بشکه بیش از امسال است. در عین حال، تولید برای نفت اوپک به 28.3 میلیون بشکه در روز در نیمه نخست سال 2020 خواهد رسید که 1.4 میلیون بشکه در روز کمتر از تولید این سازمان در ماه آگوست است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: «بازار با مازاد چشمگیری مواجه خواهد شد که بر قیمت ها تاثیر می گذارد... چالش مدیریت بازار همچنان در سال 2020 ادامه می یابد.»

این نهاد بین المللی اعلام کرد روسیه، عراق، نیجریه در ماه آگوست روزانه 600 هزار بشکه بیش از سهمیه خود تولید کردند اما عربستان بیش از تعهد خود کاهش تولید داشت که سبب شد تا توافق در مجموع صدمه نبیند.

این گزارش مدعی شد که ایران نیز در ماه آگوست تقریبا روزانه 200 هزار بشکه نفت صادر کرده است که نسبت به ماه پیش از آن تقریبا نصف شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.