دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو:

همدان در شناسنامه ایران شهری تاریخی ودیدنی است

دبیر کل ملی یونسکو

همدان_دبیر کل کمیسیون ملی یونسکوگفت :همدان در شناسنامه ایران شهری تاریخی ودیدنی است.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، حجت‌الله ایوبی ،دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو پیش از ظهر امروز در اجلاس جهانی «راه ابریشم» با بیان اینکه همدان در شناسنامه ملت ایران شهری تاریخی و زیبا و دیدنی است اظهار کرد: چه زیباست انجمنی به نام «راه ابرایشم» و «راه» یعنی تحول و پویایی، دور را دیدن، مراقبت و از مسیر منحرف نشدن.
وی گفت: ملت‌های ساکن در این راه ملت‌های ویژه هستند که باید بپذیریم، باور کنیم و باور کنند آنچه که از ما به عنوان میراث، باقی مانده نشان می‌دهد در درون مردم پر از شادی و طرب است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: مردم این منطقه نمی‌توانند بدون رنگ زندگی کنند و حتی در کویر نیز باغچه دارد، مردم سرزمین ما مردمان دانا، دارای علم و دانش هستند؛ ضمن اینکه «کلمه» در این سرزمین بسیار ارزشمند است.
وی با بیان اینکه فردوسی بزرگ در طوس و در بسیاری از شهرهای دیگر، بر بام جهان ایستاد و گفت «توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود» خاطرنشان کرد: این سخن متعلق به یک‌هزار سال قبل است اما سخنی بسیار ارزشمندی بوده که قدرت و دانایی را نشان می‌دهد و این دو، دو روی یک سکه هستند.
ایوبی بیان کرد: مردمان ما از هزاران سال پیش با واژه اخلاق، احترام و ادب آشنا هستند و امروز سازمان جهانی یونسکو به دنبال اخلاق، علم، اخلاق رسانه، اخلاق در دانش و دانایی است.
وی با اشاره به اینکه سرزمین ما سرزمینی است که احترام به بزرگترها و رحم به کوچکترها را همواره مد نظر داشته است افزود: در کره جنوبی یک روز به نام روز احترام به بزرگترها نامگذاری شده ولی ما هر روز این برنامه را داریم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه بسیاری از هنرهای امروز جهان ریشه در سرزمین ما دارد تأکید کرد: موسیقی بیش از ۴ هزار سال در سرزمین کهن ما سابقه دارد، گیتار، فلوت، نی، ویلون، هنر کتاب و شعر و ادبیات از این سرزمین برخاسته است.
وی با تاکید به اینکه در هیچ سرزمینی به اندازه ملت ایران شعر و ادب بر زبانشان جاری نشده است گفت: امروز زنده کردن «راه ابریشم» رفتن بر قبر گذشتگان نیست، یک راه حل برای جهان امروز است، جهان امروز به شعر و ادب و اخلاق و ادب این سرزمین نیاز دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.