شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴

دهمین روز آلودگی پیاپی هوا در مشهد ثبت شد

هوای الوده

میانگین شاخص کیفیت هوای شهر مشهد با ماندگاری آلاینده‌ها در هوای این شهر در روز شنبه برای دهمین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: میانگین شاخص آلودگی هوای مشهد هم اکنون ۱۳۲ ای.کیو.آی و بیشتر از حد مجاز است.

تورج همتی افزود: هم اکنون دو ایستگاه سجاد با ۱۵۲ و خیام جنوبی با ۱۵۱ ای.کیو.آی در وضعیت هشدار برای تمامی افراد قرار دارند.

وی ادامه داد:شاخص کیفیت هوای۲۱ ایستگاه دیگر مستقر در مشهد نیز نشانگر آلودگی هوا برای گروه های حساس است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: ورود توده گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان به مشهد عامل آلودگی هوای چند روز اخیر کلانشهر مشهد بوده است.

همتی با تاکید بر اینکه شهروندان باید از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنند افزود: شایسته است شهروندان، زائران و مسافران با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌ های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

کمیته اضطراری آلودگی هوا در خراسان رضوی به دلیل تداوم آلودگی هوا در مشهد مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی مشهد را در روز اول مهر تعطیل کرد.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.