شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷

معاون وزیر میراث فرهنگی:

روابط فرهنگی کشورهای راه ابریشم سرمشقی برای همزیستی کشورها است

معاون وزیر میراث فرهنگی

همدان- معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی گفت: روابط تجاری و بازرگانی و فرهنگی و دینی کشورهای راه ابریشم سرمشقی برای دیگر کشورها است.

به گزارش قدس آنلاین ، محمدحسن طالبیان ظهرشنبه در نشست گفت‌وگوی ادیان و مذاهب اجلاس جهانی راه ابریشم با بیان اینکه میراث فرهنگی از اساسی‌ترین ارکان هویت ملی و منشا خلاقیت تولید و مقوله‌ای چند بعدی است افزود: این مهم نقش و جایگاهی در توسعه و رشد اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه توسعه ریشه‌های وحدت ملی و صلح و دوستی از مسیر توجه به میراث فرهنگی می‌گذرد افزود: شناسایی مرمت حفاظت از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس بسیار اهمیت دارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: بیش از ۱۱ هزار سال مدنیت مستمر در فلات ایران وجود دارد و یک میلیون اثر تاریخی ۳۶ هزار اثر ثبت شده ملی در حوزه میراث فرهنگی گویای نقش ممتاز میراث فرهنگی در سرزمین ماست.

وی با اشاره به اینکه در کمتر نقطه جهان می‌توان مشاهده کرد که بناهای تاریخی در کنار هم همسایه باشند اما در ایران کلیسا و کنیسه و مسجد و آتشکده در کنار هم قرار دارند افزود: برگزاری جشن نوروز، عزاداری برای امام حسین و ،.. فارغ از دین و مذهب همگی نشان از بزرگی روح ایرانیان دارد.

طالبیان با اشاره به اینکه در استان ۱۴۰ مسجد و مکان مقدس، چهار کلیسا، یک کنیسه و سه مقبره پیامبر بنی‌اسراییل و یک مقبره استرومردخای نشاندهنده تسامح و تساهل است افزود: شناسایی و معرفی آثار ملموس و ناملموس و طبیعی میان ایران و دیگر کشور های همسایه از نشان‌دهنده نگرش حاکم بر فرهنگ ایرانی است.

وی با بیان اینکه موفقیت در حوزه فرهنگی زمانی تحقق م‌ یابد که تمام مردم کشور ناظر بر میراث فرهنگی کشور خود باشند افزود: کشورهای واقع در مسیر تاریخ که در جهان به راه ابریشم موسوم است دارای سابقه طولانی در مسائل فرهنگی بوده و به ادراکات مختلفی دست یافته‌اند.

معاون وزیر میراث فرهنگی،  گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه روابط تجاری و بازرگانی و فرهنگی و دینی کشورهای راه ابریشم می‌تواند سر مشقی برای همزیستی کشورها باشد افزود: توجه ویژه به حفاظت از میراث فرهنگی علاوه بر گسترش دوستی موجبات همکاری بین کشورها و دیپلماسی می‌شود.

وی با اشاره به همکاری فرهنگی ۱۲ کشور در پرونده نوروز در فهرست جهانی اشاره کرد و افزود: این سنت در پنج پرونده از جمله مینیاتور، مراسم جشن مهرگان و یلدا را می‌توان محصول توسعه همکاری دیپلماسی برشمرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.