یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸

جمعیت حیات وحش منطقه «جنگل خواجه» افزایش یافت

حیات وحش در البرز

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی از افزایش جمعیت حیات وحش منطقه حفاظت شده «جنگل خواجه» خبر داد.

به گزارشقدس آنلاین ، تورج همتی ظهر امروز با حضور در منطقه حفاظت شده «جنگل خواجه» ضمن بررسی روند اجرایی برنامه سرشماری، به تحلیل آمار و تبادل نظر با اعضاء گروه سرشمارنده پرداخت.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی در دیدار با محیط‌بانان پاسگاه مرزی محیط‌بانی المتو در منطقه حفاظت شده جنگل‌خواجه، اظهار داشت: بررسی آمار و نتایج حاصل از سرشماری نشان می‌دهد که پس از کاهش آسیب‌های ناشی از خشکسالی در سال‌های پیشین، این منطقه به یکی از زیستگاه‌های مستعد برای حضور گونه‌های قوچ و میش وحشی و آهو تبدیل شده و خوشبختانه این موضوع، روند رو به بهبودی زیستگاه را نوید می‌دهد. 

 همتی تصریح کرد: وجود محدوده امن و مدیریت ورود دام اهلی و همچنین شرایط مناسب جوی و نیز مرمت و بهینه سازی منابع آبی داخل منطقه از عوامل اصلی افزایش چشمگیر جمعیت حیات وحش در این عرصه بوده است.

وی گفت: حدود 6 هزار هکتار از وسعت 37 هزار هکتاری از منطقه حفاظت شده جنگل خواجه را جنگل‌های متراکم پسته وحشی، فراگرفته و این موضوع اهمیت طبیعی این منطقه وسیع را دوچندان می‌کند.
 
مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرد: سرشماری پائیزه پستانداران علفخوار خراسان رضوی از ابتدای آبان ماه جاری با هدف برآورد جمعیت حیات وحش، کسب اطلاع از وضعیت زاد و ولد حیوانات، بررسی عوامل تهدید، شناسایی مناطق مستعد برای ارتقا سطح حفاظتی و شناسایی زیستگاه‌های مناسب و مستعد برای احیای جمعیت گونه‌های متنوع پستاندار اجرا می‌شود و تاکنون 5 منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان سرشماری و پایش شده‌اند.

تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.