شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی

یک‌دهم وسعت مشهد بافت تاریخی است

رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: بافت تاریخی مشهد حدود 2 هزار و 667 هکتار بوده و معادل یک دهم وسعت شهر مشهد بافت تاریخی ابلاغ شده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی، مرجان اکبری با اشاره به مشکل کمبود اعتبارات تخصیصی در استان به میراث فرهنگی گفت: در برنامه پنجم که خود یکی از افراد برای نوشتن اعتبارات پیشنهادی بودم، حدود 22 میلیارد تومان اعتبار را درخواست کردیم که در نهایت به رقمی نزدیک به 2 میلیارد تومان برای حدود 5 سال بسنده کردند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی بیان کرد: بافت تاریخی مشهد حدود 2 هزار و 667 هکتار بوده و معادل یک دهم وسعت شهر مشهد بافت تاریخی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که رقم درخواستی ما حداقل و نه حداکثر است، از طرفی به دلیل محدود بودن رقم تخصیصی، در حال حاضر بسیاری از فارغ‌التحصیلان را در استان از دانشگاه سبزوار در رشته مرمت و در مقاطع کاردانی، کارشناسی و ارشد و همچنین در دانشگاه نیشابور، تربت حیدریه و گناباد در رشته باستان‌شناسی داریم که به‌علت محدود بودن این رقم کاری برایشان موجود نیست، در حالی که اگر این فضا باز شود، هم اشتغال برای افراد تحصیلکرده فراهم می‌شود، هم به آثارمان رسیدگی کرده و هم پروژه‌های جاذبه گردشگری ما شکل بهتری پیدا می‌کند.

اکبری با اشاره به مرمت و احیای دو بنای کاخ خورشید کلات و مسجد جامع رشتخوار از حدود 25 سال پیش، اظهار کرد: احیای کاخ خورشید در واقع به‌صورت قطره‌چکانی صورت گرفته که دو ضرر در پی دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی  ادامه داد: یکی اینکه از ابتدا کار در هیبتی که باید ظهور یافته و خود را معرفی کند، دیده نمی‌شود، به‌طور مثال اگر اکنون به کاخ خورشید بروید، خلاء زیادی می‌بینید، مانند اینکه چرا نورپردازی صورت نگرفته و یا موارد دیگر حال آنکه این امر بدین خاطر است که کار از اول دیده نشده و ما حتی باور نداشتیم که این پروژه تا به اینجا برسد، مشکل دوم آنکه مردم را خسته و هزینه‌ها را اضافه می‌کند و همه ناکارآمدی را حس می‌کنند، این در صورتی است که اقدامات انجام شده کارآمد بوده است.

انتها پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.