یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹

گفت‌وگوی قدس آنلاین با بازیکن سابق فولاد خوزستان

استقلال اهواز ناپدید شد/شکوفایی استعداد های ورزشی خوزستان در گرو حمایت

عماد طرفی مربی فوتبال

خوزستان- خبرنگار قدس آنلاین این بار به سراغ یکی از بازیکنان اسبق فوتبال رفته که سابقه بازی در استقلال اهواز و فولاد خوزستان و حضور در تیم ملی را دارد و حالا در اوج جوانی مربی گری می کند.

قدس آنلاین- گروه استان‌ها- طیبه قاسمی؛ خبرنگار قدس آنلاین اینبار به سراغ یکی از بازیکنان اسبق فوتبال رفته که سابقه بازی در استقلال اهواز و فولاد خوزستان و حضور در تیم ملی را دارد، عماد طرفی متولد ۲۲ بهمن ۶۸ در اهواز است، فوتبال خود را در سال ۷۹ با مدرسه فوتبال لشکر در اهوازشروع کرده؛ آنچه می خوانید ماحصل گفتگو با اوست که چند سالی است در اوج جوانی به جرگه مربیان پیوسته.


از دوران بازی خود بگویید در چه تیم هایی بازی کرده اید؟

در سال ۸۰ به لوله سازی اهواز رفته و ۶ سال در آنجا بازی می کردم، سال ۸۶ به مدت دو سال به عضویت استقلال اهواز درآمدم و بعد به فولاد خوزستان پیوستم، علاوه بر آن در تیم های لیگ کشور و استان چون ولایت و پرسپولیس ویس نیز سابقه بازی دارم.

طرفی  که در 9 سالگی فوتبال خود را شروع کرده اضافه می کند: خدمت مقدس سربازی سد پیشرفتم در فوتبال شد و مجبور شدم در اوج فوتبال خود به سربازی بروم وقتی بازگشتم مربی گری را شروع کردم.
۴ سال در مدرسه فوتبال عادل و مدرسه فوتبال پارسوماش مربی گری کردم ودر حال حاضر همراه  تیم نوجوانان  اکسین کارون در لیگ کشور حضور دارم.

عماد طرفی در حال تمرین

در چه سالی به تیم ملی دعوت شدید؟
سال ۸۵ در اردوی نوجوانان زیر نظر یحیوی مربی دروازه بانان تیم ملی کار کردم.

چه عناوینی در زمان بازی کسب کرده اید؟  
قهرمانی با لوله سازی استان و لیگ مناطق، صعود به جمع چهار تیم قهرمانی کشور، حضور در لیگ کشور با امیدهای فولاد، مقام سومی منطقه با پرسپولیس ویس و مقام دوم لیگ مناطق با تیم ولایت را در کارنامه ورزشی خود دارم. در مسابقات چهار جانبه دارالخوین، که با حضور آبادان، خرمشهر، دارالخوین و اکسین برگزار شد قهرمان مسابقات شدیم. ضمن اینکه در سال ۸۸ و ۸۹ عنوان دروازه ‌بان برتر در استان را نیز کسب کرده ام.
گلر خوب خیال راحت یک تیم است

حسی که در اولین قرارداد رسمی داشتید؟
اولین قرار داد لحظه شیرینی است که نمی‌توان آن را توصیف کرد حس اینکه فوتبالیست کامل و مورد اعتمادی هستی و از طرفی بار سنگینی به دوش تو خواهد افتاد، نگاه یک تیم به توست چرا که گلر خوب خیال راحت یک تیم است.

طرفی بیان می کند: اگر به گذشته برگردم یک مدیر برنامه قوی می گیرم، به نوجوانان نیز توصیه می کنم یک مشاوره قوی داشته باشند. زمان ما امکانات مالی ضعیف بود، به فکر مدیربرنامه نبودیم و فکر می کردیم می توانیم بدون آن هم پیشرفت داشته باشیم اما تجربه نشان داد موفقیت در گرو داشتن مشاور مناسب و متخصص است، خود من گاهی انتخاب های بدی داشتم که مسیر فوتبال را به کلی برایم تغییر داد.

از او می خواهم درباره شرایط فوتبال خوزستان توضیح دهد؟
خوزستان پر از استعدادهای زیادی است که شکوفا نمی شوند چون پشتیبان ندارند پیدا شدن استعداد ها نادر است.
او اضافه می کند:  با این وجود اگر دقت کنید و به مدارس سر بزنید فولاد بازیکنان خود  از آکادمی فوتبال وارد می‌کند حتی تیم‌های بزرگی چون استقلال و پرسپولیس چنین کاری نمی کنند، نابغه های لیگ یک، دو، سه و مدارس فوتبال می توانند جای بزرگان را در لیگ برتر بگیرند. سرکشی در تیم های مدارس کشف بازیکنانی است که پایه حرفه ای دارند.

عماد طرفی مربی فوتبال
چهره های موفق مربیگری فوتبال ایران و جهان به نظر شما؟
دایی و قلعه نویی در ایران، اسکوچیچ و برانکو از میان مربیان خارجی را قبول دارم، از نظر فنی و تیمی کار آقای برانکو فوق العاده بود، او سال های بی نظیری را برای پرسپولیس ساخت، و همراه با پیشرفت‌های کشور در آسیا نیز حرف برای گفتن داشت. امیر قلعه نوعی سبک خوبی دارد و در میان مربی دروازه‌بان‌ها نادر باقری که پیش از این در شاهین بوشهر، استیل آذین بوده و هم اکنون در پارس جنوبی جم است خوب کار می کند.  
به نظر من اگر به مربیان داخلی فرصت دهیم  و به آنها اعتماد کنیم توانایی های خود را به اثبات می رسانند.
در خوزستان نیز نیاز است فضای بیشتری در اختیار مربیانی چون داریوش هرمزی که مدرس کنفدراسیون آسیا در خوزستان است قرار گیرد، هرمزی با وجود کارنامه خوبی که در سطح پایه و لیگ ۱و۲ دارد هیچ وقت به لیگ برتر نرفته، تجربه نشان داد وقتی به سید سیروس موسوی موقعیت داده شد به راحتی توانست موفقیت لازم را کسب کند، هیچکس به یک باره مربی نشده و همه باید فرصت برابر داشته باشند.  

این دروازه بان ملی به نکته جالبی اشاره می کند و خبر می دهد: ۸۰ درصد فوتبال حاشیه است بعضی با آن پیشرفت کرده و بعضی ها با آن نابود می شوند.

وی در تشریح یک خاطره ادامه می دهد: سال ۸۵ در بازی با برق شیراز سه گل زدیم در برگشت مصدوم بودم و شش گل خوردیم وقتی به تیم ملی دعوت شدم پرسیدند چطور ۶ گل خورد ای؟ هرگز آن روز را از یاد نمی برم بازیکن نداشتیم و من به اجبار به زمین رفتم.
 

در ایران گلر یک پست حساس است، ۱۱ بازیکن یک مربی دارند و دروازه بان یک مربی. شرایط فیزیکی و شجاعت در دروازه بانی بسیار مهم است.

در میان گلرها کدام یک را بیشتر می پسندید؟  
رشید مظاهری به دلیل این‌که کامل و با اقتدار است و در گلرهای خارجی ترشتگن بارسلونا  را به دلیل کار با پا، تکنیک بدنی و رفلکس خوبی که دارد، می پسندم.
طرفی با اشاره به اینکه فوتبال ورزش فرصت هاست، عنوان می کند: باید این فرصت ها را غنیمت شمرد نیاز است یک فوتبالیست از کمترین زمانی که به او داده می شود استفاده کند گاهی شانس با بازیکن یار است گاهی نیست، فوتبال در پیشرفت و نتیجه یک لحظه است.  


آقای طرفی با توجه به اینکه در استقلال اهواز بودید عدم موفقیت ها و سقوط این تیم به رده ای پایین تر را در چه می دانید؟  

این تیم در رده های مدیریتی به چند نفر بسنده کرده که ضعف مدیریتی آنها باعث شد  نظاره گر استقلال اهواز در لیگ یک باشیم.
امروز با بالا رفتن تکنولوژی و افزایش بازیکنان  باید فضایی ایجاد کنیم که از ظرفیت های جدید استفاده کنیم، مدیریت های ضعیف آفت است و امیدوارم تیم های ریشه دار احیا شوند.
استقلال در سالهای رشد خود کادر و مدیریت قوی داشت که از نظر مالی و مدیریتی قابل قیاس با امروز  نبودند، با فیروز کریمی مقام های زیادی کسب کرد و با باخت ۲به ۱ مقابل پرسپولیس نائب قهرمان لیگ برتر شد.

او درباره دلایل عمده ضعف این تیم بعد از دوره درخشانش، تصریح می کند: ضعف مدیریتی بلائی بر سر استقلال آورد که نتوانست روی پای خود بایستد و از طرفی مسائل مالی تیم را از هم پاشید.

دروازه بان سابق استقلال اهواز یادآور می شود: متاسفانه مشکل فقط این تیم نیست، استقلال خوزستان نیز که ۳ سال پیش قهرمان لیگ شد در لیگ یک بازی می کند و این سرنوشت خیلی از تیم های خصوصی در خوزستان است.
طرفی ادامه می دهد: استقلال اهواز برندی بود که حالا ناپدید شده، حتی اثری از تیم های پایه آن که همیشه حرف اول را می زدند نیست و به سطح های پایین تر رضایت داده اند.
دعا می کنم فوتبال ایران و خوزستان به جایگاه واقعی خود رسیده و شاهد تزلزل هیچ تیم خوزستانی نباشیم و استقلال اهواز نیز به جایگاه خود برگردد.
برای فوتبال و فوتبال دوستان آرزوی موفقیت دارم به جوانان توصیه می کنم به دنبال حاشیه نباشند، هدف خود را دنبال کنند و در کنار آن یک مشاوره ورزشی داشته باشند تا بتوانند راه و مسیر درست را انتخاب کنند.


فوتبال را با چه مربیانی آغاز کردید؟  
اولین مربی ام "حسین عنبرزا" پنج سال برای من تلاش کرد، علی بهادر زاده، ابراهیم وکیلی مربیان دروازه بان ها، هادی ثامنی، حمید اعلایی و داریوش هرمزی مربی و مدرس نیز حق بزرگی بر گردنم دارند.

گفتنی است حسین طرفی از سال ۹۴ مربی به مربیگری روی آورده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.