یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲

کدام مناطق خراسان رضوی در خطر زلزله قرار دارد؟

شناسایی ۹۰ گسل فعال در خراسان رضوی

گسل کرمان

مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی گفت: مجموع ۹۰ گسل مهم و فعال در خراسان رضوی شناسایی شده که ۲۱ مورد از این گسل‌ها حائز اهمیت است.

به گزراش قدس آنلاین ؛ محمد علی شایانفر مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی گفت: در بررسی‌های انجام شده ۶۵ درصد از پهنه‌های خراسان رضوی در پتانسیل لرزه خیزی قرار دارد و ۳۵ درصد در خطر متوسط قراردارد.


او ادامه داد: در مجموع ۹۰ گسل مهم و فعال در خراسان رضوی شناسایی شده که ۲۱ مورد از این گسل‌ها حائز اهمیت است.

مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی گفت: در طول تاریخ استان ۲۵ زمین لرزه رخ داده که بزرگی آن‌ها بالای ۶ ریشتر بوده و آخرین مورد زلزله فریمان در مورخ ۱۳۹۶/۱/۱۶ اتفاق افتاده است که این زمین لرزه بیشترین خسارات را در سرخس و تربت جام برجای گذاشت.

شایانفر افزود: کشور ما در بحث زلزله خیزی بر روی کمربند آلپ هیمالیا قرار گرفته است لذا تمام نقاط کشور از لحاظ لرزه خیزی پتانسیل بالایی دارد.

او تصریح کرد: با توجه به دانش گسترده بشر ادامه داد: بشر هنوز نتوانسته زلزله را پیش بینی کند، درکل انسان قادر به پیش بینی مخاطرات طبیعی نیست مگر مخاطراتی مانند؛ سیل، خشکسالی و از این دست پدیده‌ها که قابل پیش بینی هستند.

مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی گفت: بایستی با برنامه ریزی اصولی ساخته‌های مقاوم و مقاوم سازی سازه‌های موجود و ایمن سازی تاسیسات زیر بنایی در جهت پیشگیری مخاطرات طبیعی اقدام کرد.

شایانفر افزود: مهمترین مدیریت بحران از نوع جامعه محور است، در مشهد کانونی تحت عنوان واکنش اضطراری با جمعیتی بالغ بر ۸ هزار نفر با همکاری هلال احمر و شهرداری تشکیل شده است.

باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.