دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳

یک قطره آب از سرخس به ترکمنستان نرفته است

کاهش منابع آبی

فرماندار شهرستان سرخس در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان گفت: طبق مطالعات و گزارش‌هایی که داریم حتی یک قطره آب از سفره‌های زیرزمینی این شهرستان به ترکمنستان نرفته است.

به گزارش قدس آنلاین، فرماندار شهرستان سرخس در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان با بیان اینکه باید راهکاری پیدا کنیم تا از منابع آب سفره‌های زیرزمینی به بهترین وجه استفاده کنیم و برای آیندگان نیز آب به ارث بگذاریم، گفت: طبق مطالعات و گزارش‌هایی که داریم حتی یک قطره آب از سفره‌های زیرزمینی این شهرستان به ترکمنستان نرفته است.

محمدرضا رجبی‌مقدم افزود: باید دنبال الگوی جدید کشت در کشاورزی باشیم و اقتصاد مقاومتی را سرلوحه خود قرار دهیم.

وی اظهار کرد: در گذشته در شهرستان سرخس در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری نکردیم و اکنون کشاورزان سرخسی با محدودیت‌هایی روبرو هستند.

وی با اشاره به تعرفه اضافه برداشت از چاه‌های کشاورزی گفت: اضافه برداشت کشاورزی با تعرفه صنعتی محاسبه می‌شود و مبالغ سنگینی را به کشاورزان تحمیل می‌کند و درخواست ما این است که این اضافه برداشت‌ها با تعرفه کشاورزی محاسبه شود.

فرماندار سرخس در ادامه به طرح سد شوریجه اشاره کرد و افزود: با وجود محدودیت‌های مالی انتظار داریم که با حداقل بودجه، بیشترین منفعت را از آن ببریم و مشکلات مالی سد شوریجه حل شود.

وی تاکید کرد: خط انتقال آب از سددوستی به سرخس نیز هرچه سریعتر باید تکمیل شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی هم در این جلسه گفت: استان خراسان رضوی یک منطقه خشک است و بیش از اندازه از منابع زیرزمینی آب برداشت می‌ شود.

محمد علایی با تاکید براینکه بدون مشارکت مردم نمی‌شود کار کرد و باید مردم را قانع کرد، اظهار کرد: مسئله آب، مسئله اول خراسان رضوی است و باید در این زمینه کشاورزان را از طریق تشکل‌های کشاورزی قانع کرد.

وی بیان کرد: سند آب را برای ۳۷ محدوده مطالعاتی در ۲۸ شهرستان خراسان رضوی نوشتیم و به تهران ارسال کردیم و  تصویب شد و طبق این اسناد باید تا سال ۱۴۰۵ کسری مخزن ما به صفر برسد و آب منطقه‌ای حق ندارد حتی یک قطره آب اضافی بدهد، یعنی حق آب فروشی نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه اولویت‌های شبکه سد دوستی را باید کشاورزان بیان کنند، گفت: اعتبار خوبی برای شبکه آب‌رسانی سد دوستی در نظر گرفته شده است.

علایی اظهار کرد: با مشارکت تشکل‌های کشاورزی باید لوله کشی و کانال‌کشی با عمر مفید بالا ساخته شود.

وی با تاکید بر اینکه کانال‌های آب نیاز به لایروبی دارد، عنوان کرد: از منابع جاری شرکت آب منطقه‌ای خراسان، مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بابت لایروبی شبکه‌ها و کانال‌های شهرستان سرخس اختصاص می‌دهیم تا در مواقع اضطراری مانند سیل با مشکلی مواجه نباشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به حق آبه شهرستان سرخس اشاره کرد و یادآور شد: نباید در مال غیر تصرف کرد؛ حقآبه سرخس مربوط به این شهرستان است و اگر ما می‌گوییم تامین آب مشهد اولویت دارد اما باید خسارت آن را نیز به مردم سرخس بدهیم ضمن اینکه درباره سد شوریجه نیز تا زمانی که درباره حقآبه آن قانع نشوم آن را امضا نمی‌کنم.

بازرس نظام صنفی خراسان رضوی نیز در این جلسه با بیان اینکه سرخس یک شهر حاصل‌خیز است و بخش عمده از علوفه خراسان رضوی را تامین می‌کند، گفت: دامداری گوشتی و صنعتی باید در این شهرستان توسعه پیدا کند و یک پایه تولید استان باشد.

احمدرضا رضازاده با اشاره به اینکه کسری مخزن استان به ۱۲ میلیون متر مکعب رسیده است، افزود: باید با مدیریت بیشتر از کسری مخازن خارج شویم.

وی اظهار کرد: طبق ماده ۷ قانون توزیع عادلانه آب اگر حقآبه‌ای هم رعایت نشود باید در توزیع آن کشاورزان در اولویت قرار گیرند.

بازرس نظام صنفی استان خراسان رضوی افزود: همچنین طبق ماده ۱۹ همین قانون وزارت نیرو موظف است حقآبه را برای مردم و کشاورزان تعیین کند و طبق دفاتر سند این حقآبه تحویل مردم شود و اگر وزارت نیرو نتواند این کار را انجام دهد، جهاد کشاورزی باید نسبت به تعیین حقآبه کشاورزان اقدام کند.

منبع: صداوسیما 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.