یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳

واشنگتن‌پست ادعا کرد: گفت‌وگوی مخفیانه سعودی با تهران!

نقشه ایران

پیش از این بسیاری از ناظران باور داشتند که عربستان و امارات رویارویی با ایران را خواهان هستند و رفتارهای خصمانه آن‌ها می‌تواند ایالات متحده را به جنگ منطقه‌ای تازه‌ای بکشاند.

قدس آنلاین: روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا نوشت: اخبار گفت وگوی مخفیانه عربستان سعودی با ایران در راستای کاهش تنش‌ها در حالی این هفته منتشر شد که دولت ترامپ همچنان به افزایش دشمنی‌ها با تهران ادامه می‌دهد.

پیش از این بسیاری از ناظران باور داشتند که عربستان و امارات رویارویی با ایران را خواهان هستند و رفتارهای خصمانه آن‌ها می‌تواند ایالات متحده را به جنگ منطقه‌ای تازه‌ای بکشاند. اما سعودی‌ها و اماراتی‌ها، آمریکا و ایران را وارد جنگ نکردند و این نشان می‌دهد که سطح تردید و دودلی کشورهای عربی درباره جنگ با ایران بیش از پیش‌بینی کارشناسان سیاسی است و چه‌بسا این دو کشور مانعی برای جنگ آمریکا با ایران باشند.

در اوایل نوامبر امارات خواهان گفت وگوی جامعه بین‌الملل با ایران شد. این کشور همچنین در حال کنار کشیدن از جنگ نیابتی بین عربستان و ایران – یعنی یمن – است. شاید مبنای چنین اقدامی چندان آشکار نباشد، اما چه‌بسا نشان می‌دهد که امارات نگران است که جنگ نیابتی یمن از کنترل خارج شده و در حال تبدیل شدن به دشمنی مستقیم بین طرفین شود.

عربستان و امارات می‌توانستند به آسانی و با محکومیت قطعی ایران پس از یورش‌ها به سرزمین‌هایشان یا حتی انجام برخی اقدمات تلافی‌جویانه، آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند، اما این کار را نکردند. با توجه به دشمنی دولت ترامپ با ایران و همدلی آن با عربستان سعودی، احتمال پشتیبانی آمریکا از اقدام نظامی بسیار بالا بود.

اخیرا چنین به نظر می‌رسد که دو کشور عربی خلیج فارس در حال مهار ایالات متحده هستند. پس از حمله به آرامکو محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرد که جنگ با ایران می‌تواند به افزایش چشمگیر قیمت‌های نفت و "فاجعه اقتصادی" بیانجامد. وی این اظهارات را به گونه‌ای بیان کرد که گویی به جامعه بین‌المللی هشدار می‌دهد که اگر در برابر ایران نایستند، این انفعال می‌تواند به جنگ بیانجامد. این بیانات را همچنین می‌توان هشداری به آمریکا دانست، به ویژه که پمپئو حمله به آرامکو را "اقدامی جنگی" دانسته بود.

این شرایط، ناظران منطقه را سردرگم کرده است. برخی‌ها از افزایش اقدامات دیپلماتیک کشورهای خاورمیانه برای کاهش دشمنی‌ها خبر می‌دهند. چنین به نظر می‌رسد که دولت‌ها از اهرم‌های مختلف برای دور نگه داشتن هم‌پیمانانشان از جنگ استفاده می‌کنند.

خویشتنداری عربستان و امارات از تردید فراوان این دو کشور برای جنگ با ایران خبر می‌دهد. کشورهای عرب خلیج فارس هنوز از اتحاد کامل فاصله زیادی دارند چرا که اختلاف‌ها پیرامون ایدئولوژی و سیاست قدرت (به ویژه تحریم قطر) آن‌ها را از تشکیل یک ائتلاف ضدایرانی قدرتمند بازمی‌دارد. بین عربستان و امارات شکاف عمیقی درباره یمن به وجود آمده است و امارات تمایل بیشتری به احیای ثبات منطقه‌ای دارد. عربستان و امارات، هر دو از هرگونه جنگی در خلیج فارس آسیب خواهند دید. دولت‌های این کشورها چه‌بسا بیش از دولت ترامپ به تاثیر لحن و اقدامات خصمانه می‌اندیشند و از آنچه می‌بینند در هراس هستند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.