جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵

با پیروزی قاطع بر رقیب هم حزبی

نتانیاهو رئیس حزب لیکود ماند

نتانیاهو

با پایان رای گیری در انتخابات درون حزبی لیکود، بنیامین نتانیاهو، رهبر این حزب و نخست وزیر موقت اسرائیل، بر رقیب خود گدون ساعر پیروز شد.

قدس آنلاین: سخنگوی لیکود اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو حدود ۷۱ درصد آرای اعضای حزب را کسب کرده است در حالیکه گدون ساعر حدود ۲۹ درصد آرا را به دست آورده است.

برآورد می‌شود که حدود ۵۷ هزار عضو حزب راستگرای لیکود در رای گیری روز پنج‌شنبه (۵ دی) شرکت کرده باشند.

نتانیاهو در شبکه توییتر نوشت: "یک پیروزی بزرگ!" او همچنین از اعضای لیکود به خاطر "اعتماد" و "حمایت" آنها تشکر کرد.

ساعر، از اعضای سابق دولت نتانیاهو و عضو کنست (پارلمان اسرائیل) یک ماه پیش در پی صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهو، او را به چالش کشید و خواهان برگزاری انتخابات درون حزبی شد.

به گزارش بی بی سی، او گفته بود که بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهامات فساد مالی وارده، صلاحیت و توانایی رهبر حزب و شانس پیروزی در انتخابات ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی را ندارد. نتانیاهو همه اتهامات را بی‌اساس دانسته و درخواست مخالفان برای کناره گیری از قدرت را رد کرده است.

در پی اعلام نتایج رای گیری حزب لیکود، ساعر در شبکه توییتر به نتانیاهو تبریک گفت و وعده داد که در انتخابات بعدی از وی و حزبش حمایت کند.

انتخابات پارلمانی ماه مارس ۲۰۲۰ سومین انتخابات در ظرف یک سال اخیر خواهد بود.

در دو انتخابات سال ۲۰۱۹ هیچ حزبی نتوانست اکثریت لازم در پارلمان را به دست آورد. متعاقبا، تلاش نتانیاهو و رقیب اصلی‌اش یعنی بنی گانتس، رهبر حزب آبی - سفید، برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد.

ناکامی حزب لیکود در کسب کرسی‌های لازم جهت ادامه زمامداری باعث شده است تا رقبای بنیامین نتانیاهو در داخل این حزب او را به ضعف رهبری متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات شوند.

علاوه بر بحران سیاسی، نتانیاهو را مشکلات ناشی از پرونده‌های اتهام فساد مالی و سوء استفاده از مقام مواجه است.

نتانیاهو یک بار از سال ١٩٩٦ تا سال ١٩٩٩ و سپس از سال ٢٠٠٩ تا کنون نخست وزیر اسرائیل بوده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.