یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی:

موج جدیدی برای سرمایه‌گذاری در استان ایجاد شده است

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی گفت: استاندار طرح جدیدی را ایجاد کردند و تحول و موج جدیدی برای سرمایه‌گذاری در استان ایجاد شد.

به گزارش قدس آنلاین، حسن مونسان در خصوص عملکرد یک ساله استاندار خراسان رضوی در زمینه بانک‌ها، اظهار کرد: از زمان ورود استاندار و با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، فضای استان و فضای حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی در همه حوزه‌ها از جمله صنعت، کشاورزی، خدمات و گردشگری و صادرات به طور کلی تغییر پیدا کرد.

وی بیان کرد: به عنوان یک نمونه بارز می‌توانیم در حوزه بانکی بیان کنیم که با توجه به برنامه‌هایی که اعلام کردند، حجم منابعی که به سمت بخش صنعت هدایت شد، نسبت به مشابه سال قبل یعنی در آبان 98 نسبت به آبان 97، 50 درصد افزایش تخصیص اعتبار داشتیم که در حوزه کشاورزی حدود 35 تا 36 درصد و در حوزه خدمات و گردشگری بالغ بر 29 درصد بوده و قطعا این بخش‌ها تا پایان سال افزایش پیدا می‌کند.

مونسان با بیان اینکه نگاه استاندار، نگاه توسعه‌ای و اتکا به توانمندی‌های داخلی است، عنوان کرد: با توجه به تکالیف حاکمیتی بانک‌ها و سیاست‌ها در راستای اشتغالزایی، در این بخش توانستند با وجود مشکلاتی که داشتند، همراه و همگام با برنامه‌های استاندار باشند و آمارهایی که هر ماهه منتشر می‌کنیم بیانگر حرکت بسیار خوب همکاران ما در شبکه بانکی برای کمک به فعالان اقتصادی است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در خصوص افزایش تفویض اختیارات، گفت: از زمانی که استاندار به استان خراسان رضوی آمدند، با دعوتی که از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی داشتند، پیگیری‌هایی انجام و بخشی از اختیارات شبکه بانکی به مدیران استانی تخصیص داده شد، نظیر واگذاری املاک تملیکی که یکی از دغدغه‌های بزرگ استان بود و نیز پرداخت بخشی از سرمایه‌های ثابت و در گردش، البته هنوز نیاز است که این موضوع خصوصا تفویض اختیار در رابطه با افزایش تصمیم‌گیری برای اعطای تسهیلات پیگیری شود که استاندار اقداماتی انجام دادند اما هنوز منجر به نتیجه نشده است.

وی با اشاره به اینکه رابطه ما با استانداری و استاندار صددرصد مناسب است، تصریح کرد: دوره‌های قبل نیز استانداران واقعا خدمت می‌کردند، اما آقای رزم‌حسینی طرح جدیدی را ایجاد کردند و تحول و موج جدیدی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شد،  علیرغم اینکه رشد اقتصادی چندانی در کشور وجود ندارد، اما در استان رشد اقتصادی بهتر از میانگین کشوری انجام می‌شود و میزان اشتغالزایی نیز از میانگین کشوری بالاتر بوده، این موارد بیانگر توسعه اقتصادی استان است.

مونسان افزود: به این دلیل که شبکه بانکی تامین‌کننده مالی اقتصادی کشور بوده و 90 درصد تامین مالی بخش‌های خصوصی کشور را بانک‌ها انجام می‌دهند که این امر شدت گرفته و نگرانی گذشته در خصوص اینکه سهم استان کمتر استفاده و منابع استان کمتر به کارگیری شود، جهش گرفته و اکنون می‌بینیم که سهم مصارف ما نسبت به منابع که کاهش یافته بود، به شدت رو به افزایش است و برای همه فعالان اقتصادی در همه حوزه‌ها به کار گرفته می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی با بیان اینکه نقاط مثبت موجود در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی غیر قابل انکار است، عنوان کرد: ممکن است در مواردی برخی فرایندها نیاز به زمان داشته و کند باشد، اما حرکت بسیار امیدوارکننده است.  

وی خاطرنشان کرد: استاندار با توان فوق‌العاده پیش می‌روند و بسیاری از مسائلی که ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشید تا مجوزهایی از تهران و بخش‌های دیگر گرفته شود، در کوتاه‌ترین زمان در جلسات هماهنگی گرفته می‌شود و امروز شاهد کم شدن مشکلات هستیم، البته هنوز نقاط ضعف و مشکلاتی در حوزه‌ها و سازمان‌های مختلف وجود دارد، اما استاندار همت دارند که این مشکلات را به صفر برساند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.