دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲

احتمال خروج آمریکا از افغانستان بدون توافق با طالبان

آمریکا

مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید اعلام کرد دونالد ترامپ ممکن است حتی بدون توافق با طالبان، نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، به نقل از وبسایت آکسیوس، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفته است "امکان دارد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امسال با طالبان به توافق برسد، اما حتی اگر توافقی حاصل نشود، رئیس جمهور نیروهای آمریکایی را در افغانستان کاهش می‌دهد».

اوبراین در پاسخ به این سؤال که آیا او فکر می‌کند ترامپ قبل از انتخابات با طالبان توافق خواهد کرد، گفت: ما به شرایط گفتگو با طالبان بازگشته‌ایم. نیروهای افغانستان بهتر عمل می‌کنند و فکر می‌کنم به زودی در چنین موقعیتی قرار خواهیم گرفت، خواه با یک معامله یا بدون معامله تا بتوانیم ردپای نظامی خود را در افغانستان کاهش دهیم. من بر اساس زمان برگزاری انتخابات، قضاوت نمی‌کنم، اما به نظر من ممکن است این اتفاق رخ دهد و امسال توافق کنیم.

وی افزود: ما روی آن کار می‌کنیم. باید توافق خوبی باشد. ما سال گذشته به توافق بسیار نزدیک بودیم، اما طالبان احساس کرد که می‌تواند با انجام برخی اقدامات، بر آمریکا فشار وارد کند. این تاکتیکی نیست که رئیس جمهور به آن پاسخ دهد.

ترامپ مدتهاست می‌گوید که می‌خواهد سربازان آمریکایی را از افغانستان خارج کند. یک منبع نزدیک به رئیس جمهور آمریکا گفته است ترامپ این موضوع را یکی از بزرگترین وعده‌های ناموفق خود تلقی می‌کند. این منبع نگران است که ترامپ قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰ تصمیم بگیرد بخش زیادی از نیروهای آمریکایی را یکجا از افغانستان خارج کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.