یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷

در گفتگو با قدس آنلاین عنوان شد:

۳۷۰۰ نفر از مردم خراسان شمالی در سامانه ارزیابی وسع بیمه سلامت ثبت نام کردند

مدیر کل بیمه سلامت خراسان شمالی

بجنورد-مدیر کل بیمه سلامت خراسان شمالی گفت: اکنون ۳۷۰۰ نفر در این استان در طرح ارزیابی وسع ثبت نام کرده اند که برای تعداد هزار و ۴۲۱ نفردفترچه صادر شده است.

قدس آنلاین: گروه استانها- سمانه محمدزاده ثانی: دکتر محسن رعنایی با حضور در دفتر سرپرستی پایگاه خبری، تحلیلی قدس آنلاین، در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این طرح با کمک وزارت رفاه انجام می شود و طبق در برنامه ششم توسعه افرادی که فاقد پوشش بیمه ای هستند باید تحت طرح ارزیابی وسع قرار گیرند.

وی افزود: بر این اساس، طرح ارزیابی وسع برای افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند و افرادی که بیمه رایگان دارند و برای تمدید و یا صدور دفترچه بیمه مراجعه می کنند، توان مالی آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: افرادی که از توان مالی بالایی برخوردار هستند باید حق بیمه خود را به طور کامل و افرادی که از لحاظ مالی در سطح متوسط قرار دارد، نیمی از حق بیمه را پرداخت کنند و بیمه شدگانی که از توان مالی برخودار نیستند، حق بیمه آن ها به طور کامل از سوی دولت پرداخت می شود.

رعنایی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: با اجرای این طرح از سال ۹۳، کلیه افرادی که فاقد پوشش بیمه بودند به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین در راستای طرح صندوق بیمه روستایی و عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر کلیه ساکنین این مناطق از سال ۱۳۸۴ که فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بودند، بر اساس قانون تحت پوشش صندوق بیمه روستایی عشایر شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر شدند.

وی افزود: اکنون در این استان شهرهای فاروج، گرمه، جاجرم، راز و حصار گرمخان و... تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی در خصوص سیستم ارجاع نیز گفت: برقراری نظام ارجاع و پزشک خانواده باعث کاهش بسیاری از هزینه‌های درمانی می‌شودو به موجب آن بیمار با مراجعه به یک پزشک مرجع نیاز اصلی خود را دانسته و در صورت نیاز به خدمات تخصصی به پزشک متخصص آن حوزه ارجاع می شود.

رعنایی گفت: متاسفانه برخی از افراد این سیستم را رعایت نمی کنند و مستقیم به پزشک متخصص در شهر مراجعه می کنند که در این راستا بیمه تعهدی را نمی پذیرد.

وی اظهار داشت: اکنون توسط دانشگاه علوم پزشکی استان به ازای هر ۴ هزار نفر ساکن در مناطق روستایی یک پزشک، یک پرستار، راننده ، دارویار در این مناطق خدمات دهی می کنند که در این زمینه اکنون ۴۴۵ هزار نفر ساکن در مناطق مذکور  استان به طور کاملا رایگان بیمه شدند.

وی ادامه داد: همچنین در سطح استان ۱۰۳ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت همگانی رایگان هستند که ساکن شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند.

۶۵۰ بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت

مدیر کل بیمه سلامت خراسان شمالی با بیان اینکه این بیمه سلامت از ابتدای سال جاری تعداد ۷۴۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد استان را نیز زیر پوشش خود قرار داده  گفت: همچنین این نهاد بیش از ۶۵۰ بیمار خاص و ۱۸ هزار نفر از سایر اقشار را زیر پوشش خود قرار داده است.

رعنایی افزود: بیمه سلامت استان به طور میانگین برای هر بیمار خاص اعم از تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، پیوند کلیه و ام اس و ... سالانه ۱۵ میلیون تومان هزینه می‌ کند.

صرفه جویی ۶۰ هزار برگ کاغذ

وی با اشاره به طرح تبادل اسناد الکترونیکی نیز گفت:با اجرای این طرح در استان در ماه ۶۰ هزار برگ کاغذ صرفه جویی می شود.

وی افزود: به جز استانهایی که در طرح تبادل اسناد بستری پایلوت بوده اند، استان خراسان شمالی اولین استانی است که توانسته اسناد آبان ماه را با هماهنگی و همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان و دانشکده علوم پزشکی اسفراین  را به طور کامل رسیدگی کند واین خود باعث افتخار ومباهات برای استان ما است.

رعنایی اظهار داشت: نگهداری و انبارداری اسناد کاغذی یکی دیگر از مشکلات این کار بود که هم اکنون رفع شده است.

سوء استفاده کنندگان از دفترچه بیمه

رعنایی با هشدار به سوء استفاده کنندگان از دفترچه های بیمه، نیز گفت: متاسفانه افرادی به برخی از مددجویان تماس داشته و با ادعای اینکه از طرف بیمه سلامت تماس می گیرند، از آنان وجه نقد دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت هیچگاه با بیمه شدگان تماس نمی گیرد، اظهار داشت: همه واریزها باید از طریق دفاتر پیشخوان و همچنین سامانه های بیمه سلامت باشد و هیچ پولی به حساب افراد واریز نشود

مدیر کل بیمه سلامت استان گفت: افراد نباید دفترچه بیمه خود را در اختیار دیگران قرار دهند و در این زمینه مراقب افراد سودجو یا شرکت های تقلبی باشند.

رعنایی از بیمه شده ها و شهروندان خواست تا برای کسب اطلاعات با شماره ۱۶۶۶ تماس بگیرند و موضوعات در رابطه با بیمه را با کارشناسان در میان بگذارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.