یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

خطیب حرم مطهر رضوی:

جمهوری اسلامی با مجاهدت امام خمینی(ره) و همراهی مردم بصیر شکل گرفت

تولیت جمکران

تولیت مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه امام راحل(ره) شجاعانه علیه شاه و آمریکایی‌ها ایستاد، عنوان کرد: جمهوری اسلامی با تلاش و مجاهدت امام راحل(ره) و همراهی مردم بصیر شکل گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان در ویژه برنامههای دهه فجر حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: در نیمه دوم سال ۴۱ نهضت امام خمینی(ره) آغاز شد و فرودین سال ۴۲ حادثه تلخ و سنگین مدرسه فیضیه و کشتار طلاب توسط نیروهای ظالم پهلوی اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ که مصادف با دوازدهم محرم بود امام خمینی(ره) را دستگیر کردند، اظهار کرد: خرداد همان سال کشتار بزرگ ۱۵خرداد صورت گرفت، لذا امام خمینی(ره) ۱۵ خرداد را یوم الله نام گذاری کرد و ۱۵ خرداد ۴۲ در تاریخ به عنوان نقطه عطف نهضت اسلامی ثبت شد.

تولیت مسجد مقدس جمکران ادامه داد: در عاشورای سال۴۲ امام خمینی(ره) وقتی با آن صلابت و اقتدار در فیضیه سخنرانی تاریخی کردند، هیبت شاه برای اولین ‌بار توسط یک روحانی و انسانی مستحکم و شجاع شکست و پس از آن سخنرانی امام خمینی(ره) دستگیر شد.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) در سال ۴۲ هیبت شاه و در سال ۴۳ هیبت آمریکایی‌ها را شکست، افزود: امام راحل در آبان سال ۴۳ یعنی پس از طرح کاپیتولاسیون توسط مستشاران آمریکایی و تصویب آن در مجلس شورای ملی سخنرانی کردند و در آن سخنرانی هیبت آمریکا را شکستند تا جایی که از طرف شاه شخصی به ملاقات حاج مصطفی خمینی آمد و گفت هرچه می‌خواهید بگویید؛ اما علیه آمریکا صحبتی نکنید.

رحیمیان با اشاره به اینکه آخرین سخنرانی امام در ایران در ۴ آبان ۴۳ تا سخنرانی ایشان در ۱۲ بهمن ۵۷ بیش از ۱۴ سال طول کشید، گفت: جمهوری اسلامی با تلاش و مجاهدت امام راحل(ره) و همراهی مردم بصیر شکل گرفت.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی هر موقع جنگ شد، بخشی از خاک ایران به دست دشمنان افتاد، ولی پس از انقلاب اسلامی افزون بر پیشرفت‌های متعدد، یک وجب از خاک کشور را به هیچ بیگانه‌ای ندادیم.

تولیت مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: ملت ولایتمدار ایران اکنون به حدی از قدرت و صلابت رسیده که آشکارا به پایگاه‌های جنگی آمریکا حمله میکند، پهپاد آن¬ها را می‌زند و تمام قد در برابر آمریکا می‌ایستد و آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند انجام دهد.

وی ادامه داد: با حضور گسترده مردم در تشییع شهید سردار سلیمانی، بار دیگر وحدت، عزت، اقتدار و پایبندی ملت شریف ایران به انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شد.

منبع: آستان نیوز 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.