دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

یادداشت/

بازگشت «شورشی پیر»

مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل آمریکا

مرتضی مکی

نتایج رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت «نوادا» از پیروزی سناتور «برنی سندرز» در این دور از ماراتن انتخابات آمریکا حکایت دارد. سندرز که به منتهی‌الیه جناح چپ حزب دموکرات تعلق دارد پیش از این هم در انتخابات دو ایالات آیووا و نیوهمپشایر خوش درخشیده و به نظر می‌رسد توانسته نظر مردم را به سمت خود جلب کند.

نتایج رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت «نوادا» از پیروزی سناتور «برنی سندرز» در این دور از ماراتن انتخابات آمریکا حکایت دارد. سندرز که به منتهی‌الیه جناح چپ حزب دموکرات تعلق دارد پیش از این هم در انتخابات دو ایالات آیووا و نیوهمپشایر خوش درخشیده و به نظر می‌رسد توانسته نظر مردم را به سمت خود جلب کند.

به نظر می‌رسد این موفقیت سندرز را بیش از هر چیز باید مدیون شعارهای ساختارشکنانه که از سوی وی مطرح شده بود، دانست. همان‌گونه که دونالد ترامپ در میان جمهوری‌خواهان به عنوان یک شورشی و فردی که از ساختار حزب برای بالا رفتن از سکان قدرت استفاده کرد معروف شده که برنامه‌های وی هیچ همخوانی با شعارهای جمهوری‌خواهان محافظه‌کار ندارد، سندرز نیز در حزب دموکرات چنین جایگاهی دارد. این شورشی پیر پیش از این همواره در انتخابات سنا به عنوان فردی مستقل مشارکت داشته اما اکنون با بهره‌برداری از ظرفیت‌های حزب دموکرات، تمام تلاش خود را برای رفتن به کاخ سفید به‌کار بسته است.

فراموش نکنیم سندرز در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 هم رقابت بسیار نزدیکی با هیلاری کلینتون داشت اما در نهایت نتوانست خود را به عنوان فرد نخست در حزب دموکرات مطرح کند. سندرز با اندیشه‌های سوسیالیستی هر چند در میان صاحبان قدرت آمریکایی که به انتخابات در ایالات متحده شکل می‌دهند و همچنین در میان لابی‌های ثروتمند صهیونیست به به‌خاطر اظهارنظرهای ضد اسرائیلی و ضد سعودی جایگاهی ندارد، اما در میان توده مردم از محبوبیت خوبی برخوردار بوده و تاکنون در جلب آرا موفق عمل کرده تا جایی که تمام متغیرها و نظرسنجی‌ها از پیروزی وی در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها سخن می‌گویند.

این موفقیت در حالی است که تا چند ماه پیش دموکرات‌ها به‌شدت روی جو بایدن برای رقابت با دونالد ترامپ در مرحله نهایی انتخابات ایالات متحده مانور داده و سرمایه‌گذاری کرده بودند. بایدن کارنامه سیاسی بسیار پرباری دارد. وی هشت سال معاون باراک اوباما در دولتی بود که از سوی آمریکایی‌ها بسیار مورد پذیرش است. از این رو اگرچه هنوز بسیاری از تحلیلگران روی بایدن به عنوان یک گزینه مهم برای رقابت نهایی با ترامپ حساب باز می‌کنند، اما در نهایت به نظر می‌رسد وی نتواند در مقایسه با سندرز افکار عمومی را به سوی خود جلب کرده و موفق ظاهر شود. ضمن آنکه احتمال دارد حواشی ایجاد شده در موضوع استیضاح ترامپ و بحث سوءاستفاده‌ای که پسر بایدن در پرونده موسوم به «اوکراین گیت» از قدرت داشته هم در کاهش محبوبیت «جو» تأثیرگذار باشد.

دیگر نامزد دموکرات‌ها یعنی مایکل بلومبرگ که به واسطه پول‌پاشی بسیار در عرصه انتخابات به‌تازگی خوش درخشیده و از وی هم به عنوان یک گزینه مهم در کسب آرای مردم نام می‌برند نیز به نظر نمی‌رسد بتواند در رقابت با سندرز موفق عمل کند. هر چند این میلیاردر آمریکایی هزینه بسیاری کرده اما باید توجه داشت پایگاه اجتماعی دموکرات‌ها را بیشتر طبقات متوسط و پایین جامعه و رنگین پوستان تشکیل می‌دهند و چهره ثروتمند و میلیاردی مانند بلومبرگ نمی‌تواند در رقابت با سندرزی که شعارهای مردمی مطرح می‌کند موفق عمل کرده و پیروز شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.