یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳

کارشناسان مذهبی:

لیسیدن ضریح بدعتی خطرناک و ضد دین است

کارشناس

کارشناسان مذهبی انتشار کلیپی در فضای مجازی را که در آن فردی اقدام به لیس زدن ضریح عتبات مقدسه می‌کند، خلاف شأن اهل بیت (ع) و کاری مخالف با دین، قرآن، روایات و عقل توصیف کردند.

قدس آنلاین: به گزارش خبرگزاری فارس، اخیراً انتشار فیلمی در فضای مجازی که فردی اقدام به لیس زدن ضریح و بخش‌های دیگر حرم امام رضا (ع) کرده، حرف و حدیث‌های بسیاری به وجود آورده؛ تا جایی که رسانه‌های غربی و وهابی با دستمایه قرار دادن این فیلم، اقدام به توهین به تشیع و خرافه‌گرایی شیعیان کردند. تلاش کردیم در گفت‌وگو با کارشناسان، این رفتارها را در سیره اهل بیت(ع) و معارف دین بررسی کنیم:

هرچه عقل حکم کند، شرع می‌پذیرد

حجت‌الاسلام محمود ریاضت سخنران مذهبی در این باره اظهار داشت: هرکاری که خلاف عقل باشد در مجموعه دین و معارف اهل بیت علیه‌السلام پسندیده نیست. ما در توسل به اهل بیت علیه‌السلام عتبه‌بوسی را داریم، اما لیسیدن، یک بدعت است و چه بسا این فرد عامل نفوذی برای تخریب دین و برای زمین زدن آن مأموریت داشته باشد.

وی اضافه کرد: در دین اسلام، دستورات متعددی پیرامون رعایت نظافت مطرح شده است که در روایت داریم فرد به بهشت نمی‌رود؛ مگر آن‌که نظافت ظاهری و باطنی را رعایت کند و دستورات متعددی نیز برای رعایت بهداشت فردی مطرح شده است که روایت معروفی از پیامبر (ص) هم داریم: «النَّظَافَةُ مِنَ الْإِیمَانِ؛ از نشانه‏‌های ایمان پاکیزگی است.» بنابراین لیسیدن ضریح‌ها اصلاً جایگاهی ندارد.

 ریاضت گفت: این عمل برخلاف تعالیم اهل بیت علیهم السلام و معارف دینی است و به خصوص در این اوضاع و احوال کشور که یک بیماری شایع شده است، رفتاری بسیار ناپسند است، زیرا در روایت داریم «کُلُّ ما حَکَمَ بِهِ الْعَقْلُ حَکَمَ بِهِ الشَّرْع» یعنی هرچه را که عقل حکم کند، شرع نیز می‌پذیرد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در سیره و رفتار اهل بیت علیه السلام نیز هیچگاه لیسیدن وجود نداشته است، افزود: هیچ گاه ذکر نشده است زمانی که قنداقه اهل بیت علیه السلام را به دست پیامبر (ص) یا امیرالمومنین (ع) می‌دادند آنان نوزاد را لیس می‌زدند؛ بلکه همواره اشاره به بوسیدن شده است. بنابراین این عمل نه در دین، نه در روایات و نه در سیره و عمل اهل بیت (ع) وجود نداشته است.

لیسیدن ضریح موجب سرافکندگی اهل بیت (ع) است

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام ناصر خلج، سخنران و کارشناس مذهبی با بیان اینکه اهل بیت (ع) معدن نور هستند، اما نباید اعتقادات ما خلط شود، اظهار داشت: اتفاقی مانند لیس زدن ضریح حرم اهل بیت(ع) به این دلیل رخ می‌دهد که معرفت جامع نسبت به این ذوات مقدسه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه اولاً این کار به هیچ‌عنوان در شأن اهل بیت (ع) و شیعیان نیست، تصریح کرد: از سوی دیگر اهل بیت (ع) توصیه داشتند که «کونُوا لَنا زَیْناً وَ لا تَکونُوا عَلَیْنا شَیْناً؛ یعنی زینت ما باشید، نه باعث ملامت و سرزنش ما» این عمل آیا موجب سرافندگی اهل بیت (ع) نیست؟

خلج با بیان اینکه این فرد بنا داشت نشان دهد حرم و اهل بیت (ع) پاک و مطهر هستند. ما هم قبول داریم اما مگر ائمه اطهار (ع) نیز بیمار نمی‌شدند، گفت: امیرالمومنین (ع) چشم درد داشتند و یا از امام صادق (ع) سوال شد که حضرت عیسی (ع) که مرده زنده می‌کرد و کور را شفا می‌داد آیا خودش هم بیمار می‌شد که ایشان فرمودند: بله بیمار می‌شدند.

این سخنران مذهبی افزود: رعایت نکات بهداشتی از ضروریات زندگی ماست و انجام امور این چنین در شأن اهل بیت (ع) نیست. نباید تصور کرد که لیس زدن ضریح نشان دهنده شیعه و یا محب واقعی بودن است، زیرا در سیره علما و بزرگان دین از گذشته تاکنون هم این رفتارها را نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه ما تلاش داریم دین اسلام و مذهب شیعه را جهانی کنیم، اما با این رفتارها به این هدف نخواهیم رسید، تصریح کرد: مسیحیان کاتولیک و پروتستان رفتارهای این چنین دارند. آیا آن‌ها توانسته‌اند دین خود را جهانی کنند؟

خلج در پایان با بیان اینکه این رفتارها با قرآن کریم، روایات و نه بلکه با عقل تناسبی ندارد، خاطرنشان کرد: مولوی در شعر خود می‌گوید: عقل جزوی عقل را بدنام کرد/ کام دنیا مرد را بی‌کام کرد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

نظرات

 • ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۲۳:۲۳
  0 0
  خدا بهش عقل بده اگر عاقل نیست. خدا مومنش کنه اگر مومن نیست. خدا هدایتش کنه اگر جاهله. ولی خدا لعنتش کنه اگر مغرضه. که اینقدر آبروی اسلام را دستمایه تمسخر و تنفر قرار داده کجا خدا ویا اولیاء ش از مومنان و مسلمانان خواستند که مثل سگ رفتار کنند که شان محبان معصومین را اینقدر پایین آوردند
 • طاهره حسن پور ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۲۳:۵۰
  1 0
  شهید مطهری میگوید ما در اسلام چیزی خلاف عقل نداریم . آنوقت اینها چه میگویند ؟؟!! مردم در سال 57 پشت سر روحانیان روشنفکر و پیشرو مثل امام ، طالقانی و بهشتی و مطهری راه افتادند . نمیدانستند که عده ای بعد از فوت امام ، آنها را کنار میزنند و جنس تقلبی اش را جایگزین میکنند . این ها بیشتر از ترامپ و نتانیاهو به دین و کشور و نظام لطمه میزنند . اگر امام در سال 42 به اسلام تسلیت گفت و فریاد زد علما کجایید ؟؟ ما امروز فریاد میزنیم بزرگان کشور کجایید ؟ چرا به داد دین و ملت نمیرسید ؟؟ چرا بفکر نظام نیستید ؟ دنیا را آب جهالت میبرد .
 • احمد ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - ۰۲:۵۱
  0 0
  به نظرمن لیسیدن شخصی ازروی محبت ویاچیزمتبرکی ازروی اعتقادات فردی واجتماعی، شخصیت انسانی روبه حیوانی تبدیل وتعریض می نمایدزیراحیوانات ازروی علاقه ومحبت همدیگررالیس می زنندوبدعت بودن ومنفوربودن آن به عنوان عقایدخالی ازاشکال نیست
 • 0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم . ولایت فقیه یعنی ولایت فقه که در واقع ولایت قرآن کریم است . و چون تمام دشمنی شیاطین با اسلام است لذا بهر نحوی که بتوانند تلاش میکنند مردمان ساده لوح را از پایبندی به اسلام و اطاعت از قرآن کریم منصرف کنند . اما چه کسانی باذن الله تعالی حافظ اسلام بوده و هستند؟ واضح است که فقهاء و علمای متقی . پس دشمن فاسد میکوشد که این سنگر محکم را ویران کند تا بدون داشتن مانعی در سر راه بتواند به مقاصد شوم خود دست بیابد . دو گروه با شیاطین همراهی میکنند .یک گروه دشمنان فاسد و مفسدی که زیرکند و ساده لوحان را به انجام دادن اعمالی نا بخردانه تشویق و وادار میکنند .و گروه دیگر برخی از مردم که معتقد ند ولی فاقد اطلاعات و هوشیاری کافی . اسلامی که همواره با جهالت و خرافات در جنگ بوده است روشن است که هر گز اجازه نمیدهد با چسبیدن به خرافات دینداری بشود که آن در واقع دینداری نیست بلکه پاسداری از جهالت است . پس برادران و خواهران عزیز دقت داشته باشیم که مبادا فریب حقه بازان را بخوریم . الگوی ما در دینداری باید علمداران اسلام باشند که در راس همه علمای عالیقدر مان قرار دارند . لیسیدن ضریح یا عملی نمایشی و ساخته و پرداخته ی دشمنان است البته اگر اصلا خبر دروغی نباشد . یا در صورت راست بودن خبر کار مؤمنی است که بی توجهی به تعالیم دینی داشته است . یا آن که به تشویق و تحریک عناصر فاسد و مفسدی است که میخواهند با این عمل .اسلام و مؤمنین را در دید مردم نادن و خرافه گرا و احمق جلوه دهند و بگویند این است دینی که مسلمانان دارند . خداوند ما را از شر دشمنان اسلام حفظ و عقلمان را روز افزون کند .
 • ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - ۱۲:۵۹
  0 0
  یکی به این احمقان و ابلهان که سرشان داخل اخر انگلیس است بگه بیشتر امامان ما خودبا سم شهید شدند
 • ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - ۱۵:۳۸
  0 0
  به خدا دیوانگی هم حدی داره

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.