دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷

وزیر خارجه آمریکا در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد

پمپئو

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک سفر اعلام نشده ساعتی پیش وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

قدس آنلاین: همزمان با شیوع ویروس کرونا در افغانستان و در حالی که اختلافات و بحران سیاسی در این کشور با بالاگرفتن تنش میان اشرف غنی و عبدالله بالا گرفته است،«مایک پمپئو» در یک سفر اعلام نشده صبح امروز وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

به نوشته شبکه ان بی سی،‌ تاکنون درباره دلیل این سفر به افغانستان جزئیاتی ارائه نشده است، اما به نظر می‌رسد بحران سیاسی ناشی از انتخابات  و تلاش برای اجرای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان دلیل اصلی سفر پامپئو به کابل باشد. 

این در حالی است که عبدالله و غنی به صورت همزمان خود را رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده و میانجیگری «زلمی خلیلزاد» نماینده آمریکا در امور افغانستان نیز نتوانسته این دو سیاستمدار افغان را برای حل مشکلات پیش آمده راضی کند. 

پیشتر خبرهایی درباره نقش و رد پای سفارت آمریکا در برپایی همزمان مراسم تحلیف این دو امزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده بود.

صبح امروز نیز وزارت خارجه قطر از توافق میان دولت افغانستان و طالبان برای تبادل زندانی خبر داده بود. 

وزارت خارجه قطر همچنین اعلام کرده است که دو طرف در زمینه لیست زندانیان وهمچنین مکان تبادل زندانیان نیز به توافق رسیده‌اند و قرار است این توافق به دلیل مسائل مختلف از جمله شیوه ویروس کرونا هرچه سریعتر اجرایی شود.

براساس توافق آمریکا و طالبان و برای آغاز مذاکرات بین الافغانی واشنگتن قول آزادی سازی بیش از 5 هزار زندانی این گروه را داده بود، موضوعی که اشرف غنی اعلام کرد در صلاحیت دولت افغانستان است. 

/انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.