شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴

آغاز کوچ بهاره عشایر خراسان شمالی بصورت مکانیزه

کوچ عشایر

خراسان شمالی- مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: هرساله با آغاز فصل بهار، کوچ عشایر از استان گلستان به مناطق ییلاقی شهرستانهای استان آغاز می‌شود اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده و با مصوبه ستاد کرونا در استان و تأکید استاندار محترم کوچ عشایر با تاخیر انجام و به اواخر فروردین و اردیبهشت ماه موکول شده است.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل عشایر خراسان شمالی، محمد رضا قلی پور در جلسه ستاد کوچ گفت: بدلیل شرایط محیطی و مکان استقرار عشایر در استان گلستان و گرم شدن هوا و نامطلوب بودن مراتع امکان ماندگاری در این مناطق توسط عشایر امکان پذیر نیست.

وی افزود: با توجه به تقویم کوچ بهاره که از طریق ستاد کرونا استان خراسان شمالی تنظیم شده بود کوچ عشایر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی واستقرار اکیپ‌های سیار بهداشتی و رعایت بهداشت خدمات کوچ فراهم شده که عشایر بتوانند به سلامت به کوچ خود ادامه داده و به مناطق ییلاقی برسند.

 وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی های انجام شده  تاکنون ۱۰ هزار لیتر مایع ضد عفونی کننده و غربالگری خانوارها از نظر شیوع ویروس کرونا و توزیع ماسک رایگان با همکاری بسیج عشایری انجام شده است و خوشبختانه تمامی عشایر در سلامت هستند و به همین منظور کوچ عشایر به صورت مکانیزه انجام خواهد گرفت.

قلی پور با بیان اینکه مدیریت کوچ در شرایط کرونایی کار بسیار دشواری است، افزود: اکیپ مدیریت کوچ اداره کل امور خرسان شمالی که درسطح استان مستقر هستند وبه طور متمرکز در حال گشت زنی هستند.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در زمان کوچ توصیه ها و هشدارهای لازم در خصوص عدم توقف عشایر کوچنده در بین مسیر و روستاهای اطراف، هشدار هواشناسی، آموزش‌هایی برای پیشگیری از کرونا و توزیع اقلام کوچ و بهداشتی در بین خانوارها کوچنده برای مدیریت کوچ انجام می‌شود تا عشایر به سلامت به مناطق ییلاقی خود برسند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.