پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

سد سفیدرود رشت سرریز شد

سد سفید رود رشت

گیلان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه سد سفیدرود در حالت سرریز قرار دارد گفت: با توجه به آغاز فصل نشاء برنج در گیلان، توزیع آب در کانال‌های کشاورزی بدون نوبت‌بندی انجام می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گیلان ،وحید خرمی ، به آغاز فصل نشاء برنج در استان گیلان اشاره کرد و با بیان اینکه توزیع آب در کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود تا پایان عملیات نشاء برنج بدون نوبت‌بندی انجام می‌شود اظهار داشت: سفیدرود به عنوان تأمین کننده بخش وسیعی از نیاز آبی شالیزارهای گیلان هم‌اینک در حالت سرریز قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه از ۲۶ اسفند تاکنون ۴۲۳ میلیون متر مکعب آب از سد سفیدرود وارد شالیزارهای تحت شبکه آبیاری این سد شده است عنوان کرد: از کشاورزان گیلانی می‌خواهیم تا با توجه به فرصت باقیمانده و طبق تقویم زراعی کشت برنج هر چه سریع‌تر نسبت به انجام عملیات نشاءکاری اقدام کنند.

وی متوسط دبی ورودی به مخزن سد سفیدرود را ۳۶۴ متر مکعب بر ثانیه و متوسط دبی خروجی آن را نیز ۳۷۰ متر مکعب بر ثانیه اعلام کرد و افزود: رودخانه سفیدرود پر آب شده و شبکه‌های آبیاری آبگذاری هم کامل شده است بنابراین انتظار داریم مردم از نزدیک شدن به حرائم رودخانه‌ها و کانال‌های آبیاری خودداری کنند.

خرمی در تشریح جزئیاتی بیشتر از سد سفیدرود و ویژگی‌های این سازه مطالبی را عنوان کرد و گفت: سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل‌اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده و بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان به حساب می‌آید.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود تأمین می‌شود خاطرنشان کرد: احداث سدهای لاستیکی در استان با توجه به مزایا و کارکردهای فراوانی که دارند به عنوان یکی از برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای گیلان محسوب می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.