دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰

خوشنویسی که بیش از هزار «بسم الله» نوشته است+تصاویر

علی تن

علی تن، هنرمند خوشنویس که با آثار نقاشی‌خط قرآنی خود شناخته می‌شود، می‌گوید که تا کنون بیش از هزار «بسم الله الرحمن الرحیم» را خوشنویسی کرده است و هیچ‌کدام تکراری نیستند.

خوشنویسی هزار «بسم الله الرحمن الرحیم» متفاوت + تصاویر

‌نقاشی‌خط یکی از هنرهای نسبتاً جدید در خوشنویسی است و با بهره‌گیری از آن جلوه‌های زیبا و چشم‌نوازی در نمایش آیات و عبارات قرآن کریم خلق می‌شود.

 «علی تن»‌ یکی از هنرمندان خوشنویس است که با آثار نقاشی‌خط قرآنی خود شناخته می‌شود. او علاوه بر مسئولیت‌هایی که پیش‌تر در حوزه هنرهای تجسمی داشته است ـ نظیر مدیر امور نگارخانه‌های کشور، مسئول هنرهای تجسمی استان تهران، دبیر شورای هنرهای تجسمی سازمان  فرهنگی و هنری شهرداری تهران ـ اکنون به عنوان معاون جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های اداره کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت فعالیت دارد، با این حال از خلق آثار هنری غافل نشده است.

اکثر تابلوهای خلق شده توسط علی تن به نگارش آیات الهی اختصاص دارد و در این میان، «بسم الله الرحمن الرحیم» بیشترین سهم را دارد. خودش می‌گوید: تا کنون بیش از هزار بسم الله الرحمن الرحیم به اشکال مختلف نوشته‌ام و به صورت بداهه این کار را انجام می‌دهم و متناسب با ترکیب، فرم و کادری که انتخاب می‌کنم، می‌نویسم. همین که هیچ‌کدام از این «بسم الله»ها شبیه به هم نیستند، به یک نوعی معجزه است و ترکیبات ظاهری بسم الله الرحمن الرحیمی که توسط هنرمندان نوشته می‌شود،‌ هنوز به پایان نرسیده و هر بار متفاوت است.

علی تن جزء خوشنویسانی است که از ابزار قلم و مرکب استفاده نمی‌کند و بر خلاف خوشنویسی سنتی که آرام و با طمأنینه نوشته می‌شود،‌ با سرعت بالا خوشنویسی می‌کند.

او اخیراً نمایشگاهی مجازی از آثار خود را به همت برج آزادی برگزار کرد.

در ادامه، برخی آثار خلق‌شده توسط علی تن را مرور می‌کنیم:

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.