چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸

رئیس جمهور در مراسم گشایش یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی:

ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و جناحی، اساس کار برای همکاری دولت و مجلس است

روحانی

رئیس جمهور گفت: هم دوران دولت چهار ساله است و کوتاه و هم دوران مجلس اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائمی و ماندگار را برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم جای بگذاریم.

قدس آنلاین: حجت الاسلام و المسلیمن حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در آئین افتتاح مجلس یازدهم با حضور در جایگاه با گرامیداشت یاد امام راحل و شهدای گرانقدر، گفت: آغاز مجلس یازدهم را خدمت همه نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می کنم. پارلمان و مجلس در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است. 

وی افزود: اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی تا امام راحل (ره) نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

رئیس جمهور گفت: در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر چنین صندلی هایی نشستند و انجام وظیفه کردند. از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری تا مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و تا شهیدانی همچون شهید رجایی، شهید باهنر، شهید چمران در مجلس اول بر همین صندلی‌ها نشستند و به وظیفه مهم قانون گذاری پرداختند. 

روحانی ادامه داد: هم دوران دولت چهارساله است و کوتاه و هم دوران مجلس اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائمی و ماندگار را برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار بزرگ قانون متقن، صحیح و کارآمد برای جامعه است.

وی گفت: مجلس‌ها و دولت‌ها آمدند و رفتند اما قانون مدنی کشور برای دهه‌ها و پیش از یک قرن به عنوان محکم ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانون گذاری ایران است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

*مجلس و دولت می توانند با هم همکاری کنند، امیدوارم در یک سال باقی مانده دولت و اغازین سال مجلس بتوانیم در همه زمینه ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم. 

*مبنای ما برای همکاری ها چارچوب قانون اساسی است و ما مجلس و تک تک نمایندگان را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می دانیم آنچنان که قانون اساسی این را می گوید و اگر همه فکرها برای منافع ملی، امنیت ملی، مصالح ملی و برای هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی و جناحی و حوزه های انتخابی ترجیح بدهیم بی تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه است نه مجلس اقوام، فرق، جناح ها و ... است بلکه خانه ملت است و از آن ملت ایران است.

*ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و حوزه های انتخابیه و جناحی اساس کار برای همکاری دولت و مجلس است.

*خدمت نمایندگان محترم مجلس عرض می کنم که دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع پنج ساله و سه سال قرار گرفت، در پنج سال اول مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه ها در سال های اولیه هم شاهد گشایش ها در امور مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بودیم و هم شاهد پیشرفت. 

*اینکه بحمدالله امروز در ماجرای کرونا ایران در لیست کشورهای موفق در مبارزه با این ویروس خطرناک قرار گرفته، یکی از دلایل آن این است که در دولت یازدهم پایه های درمان و بهداشت در کشور مستقر شد. توانمندی درمانی کشور از تخت های بیمارستانی تا تجهیزات به دو برابر آنچه قبل از سال  ۹۲ در تاریخ ایران بوده است رسید و این افتخار بزرگی برای ملت ایران و برای مسئولان نظام است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این حادثه سخت ویروس عالم گیر ما نه دغدغه ای از لحاظ تخت بیمارستانی داشتیم و نه دغدغه  ای نسبت به تخت های ویژه و آی سی یو داشتیم و نه برای تنفس مصنوعی. این به دلیل استحکام پایه های درمانی در جمهوری اسلامی ایران بود.

*همینطور در زمینه فضای مجازی و تقویت آن شرایطی را پیدا کردیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم. نمونه آن کار مجلس شورای اسلامی در ماه های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی.

*امروز میلیون ها مراجعه به بانک ها و دستگاه های دولتی مردم را بی نیاز کرده به دلیل دولت الکترونیک و بودن این فضا در اختیار مردم ۷۷ میلیون نفر از بانک ها وام دریافت کردند بدون آنکه یک نفر نیاز باشد به بانکی مراجعه کند و این توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است. موبایل هوشمند در کشور در سال ۹۲، ۳۰۰ هزار عدد بود و امروز بالای ۷۰ میلیون.

*همچنین شرکت های دانش بنیان در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد تحولات اساسی بود، ما از ۵۲ شرکت به ۵ هزار شرکت دانش بنیان رسیدیم و درآمد این شرکت ها ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ بود که تحولی بزرگ در زمینه اشتغال و فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما بوده است.

*در سایر موارد هم ما در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت های قابل ملاحظه بدست آوریم، خودکفایی ها، توسعه زمین های کشاورزی، آماده نمودن محصولات کشاورزی تا ۱۲۰ میلیون تن نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در بخش کشاورزی، صنعت و سایر بخش ها بود.

*در زمینه علم و دانش و فناوری ما از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۶ دست پیدا کردیم و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به ۶۱ دست پیدا کردیم. این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بود. البته در سایر زمینه ها هم شرایطی را به وجود اوردیم که خودکفایی و خوداتکایی ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند. ما از ۵۲ میلیون لتیر در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر رسیدیم. همچنین در تولید گاز به خودکفایی بزرگی رسیدیم.

*در زمینه نظامی ما رتبه ۲۲ بودیم و امروز در جایگاه چهاردهم هستیم، در همه زمینه های زیربنایی ما شاهد تحول عظیم بودیم. در بزرگراه های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلومتر رسیدیم. و در سایر زمینه ها چون بنادر، ریل و ... ما شاهد این حرکت خوب در کشور بودیم.

دولت و مجلس در بسیاری از زمین های همکاری می کنند اما بهترین همکاری لایحه خوب از سمت دولت و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است.

*امروز در مرحله سوم قرار گرفته ایم و خواست من از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. دوره ما امروز دوره ایستادگی و بردباری است، اما می‌توانیم با پیوند با یکدیگر، حمایت و هم افزایی کنار هم باشیم.

*به هیچ عنوان دنبال این نیستم که مجلس در دو وظیفه خود یعنی تبیین و نظارت هیچ کجا کوتاه بیاید و بدون کم و کاستی کار کند. به دنبال مجلسی قوی، سالم و کارآمد هستم همانند پیام امروز مقام معظم رهبری که تاکید کردند؛ مجلس برای مردم امید و برای دولت تکیه گاه باشد، بنابراین دنبال این هستیم که رابطه دولت و مجلس طوری باشد که در این سال سخت و مشکل و با همه تحریم، تحریک دشمن و بیماری خطرناک کرونا که روبرو هستیم، بتوانیم کشور را اداره کنیم و در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم.

*ما در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده و تقریبا در حدود ۲۰ استان به مهار تقریبی رسیده ایم و در یازده استان دیگر هم امیدواریم در هفته‌های پیش رو به مهار برسیم. گرچه در این دوران همه فعالیت‌های اقتصادی آزاد شده، اما دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان برقرار است و ستاد ملی مقابله با کرونا دولت را موظف کرده است که برای موج جدید این بیماری در پاییز آماده شود.

*دولت همه امکانات را برای موج دوم احتمالی شیوع کرونا آماده کرده و ذخایر ما هم در این مورد آماده است تا با کرونا، جنگ اقتصادی و تروریستی آمریکا که اخیراً به تروریسم اقتصادی و درمانی رسیده است، مقابله کنیم و راهکار آن، همکاری است.

*هم در زمینه مبارزه با کرونا و هم در زمینه جنگ اقتصادی با آمریکا و اقدامات تروریستی این کشور که اقدامات آن هم تروریسم اقتصادی و تروریسم انسانی است، توان و امکان مقاومت داریم اما راه آن همکاری و هم‌افزایی است، کار مجلس مسئولیت اجرایی و قضایی نیست، استقلال قوا در قانون اساسی تاکید شده است، اما این استقلال در برابر یکدیگر ایستادن نیست ما می‌توانیم با حفظ این استقلال تعامل قوا داشته باشیم.

*دستیابی به آن اهداف را نباید فراموش کنیم و در این راه دولت دست خود را به سوی مجلس یازدهم دراز می‌کند، ما مجلس با قوت را می‌خواهیم و مطمئن هستیم که با همکاری همدیگر در این سال سخت موفق عمل کرده و به مردم امید می‌دهیم برای پیشرفت این کشور به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

*دولت مواردی از لوایح را تقدیم مجلس دهم شورای اسلامی کرد که تصویب آنها میسر نشد و به زودی تقدیم این مجلس خواهد کرد که آن‌ها در راستای افزایش نقش مردم و اقتصاد مردمی و همچنین کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد که جزو دستورات رهبری است، هستند. برای اجرای این طرح‌ها که نتیجه‌ آن‌ها مبارزه با فساد علمی و اقتصادی و همچنین گسترش آزادی و عدالت ویژه برای زنان، جوانان، اقوام و طوایف مختلف است، در کنار هم خواهیم بود و ان‌شاالله می‌توانیم امید جدیدی را برای ملت بزرگ ایران به وجود آوریم.

*من در پایان می‌خواهم از کادر درمانی کشور، نیروهای مسلح و همچنین نیروهای مردمی که با همکاری و تعاون خود توانستیم در این سه ماه و چند روز به نقطه‌ای برسیم که کار دولت در مقابله با این ویروس در جهان قابل ارائه باشد، آن هم در شرایطی که کشورهای مختلفی که دارای صنعت و قدرت اقتصادی هستند، شرایط و روش‌های بدتری را پیش‌روی مردم خود گذاشتند، قدردانی کنم.

*از همه مردم و همچنین مقام معظم رهبری تشکر و سپاسگزاری می‌کنم به خاطر اختیارات ویژه‌ای که به ستاد مقابله با کرونا ارائه کردند که بدون آنها حل معضلات در این دوران سخت امکان‌پذیر نبود و همچنین از مجلس شورای اسلامی در دوره دهم و هیئت رئیسه آن و شخص ریاست محترم مجلس آقای لاریجانی سپاسگزارم و خدمت همه نمایندگان عزیز عرض می‌کنم که ما با همه وجود آماده‌ایم در کنار اهداف بلند موردنظر نظام و رهبری همکاری و هم‌افزایی خود را آغاز کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.